Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Miniklerin “uyum eğitimine” veliler de alınabilecek

  Hürriyet Haber
  02 Eylül 2013 - 12:04Son Güncelleme : 02 Eylül 2013 - 12:14

  Minik öğrencilerin okul ortamına alışmalarını kolaylaştıran “uyum eğitimi”nde, veliler de uygun ve gerekli görülen zamanlarda sınıflara alınabilecek.

  Okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin, ev ortamından ayrılarak değişik özellikler taşıyan okul ortamına geçişi belli bir uyum sürecini gerektiriyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), çocukların okul kaygılarını gidermek ve onlara okul ortamını sevdirmek, oyun, drama ve sportif etkinlikler yoluyla öğrenme ortamını, öğretmenlerini ve arkadaşlarını tanımalarını sağlamak amacıyla uyum eğitimi düzenliyor. Uyum programı, eğitim öğretim yılı başlamadan bir hafta önce olmak üzere, 2006-2007 eğitim öğretim yılından beri sürdürülüyor. Bu yıl ise okullardaki uyum programı, 9-13 Eylül tarihleri arasında uygulanacak.

  Rehber öğretmenler aktif katılacak

  Minik öğrencilere uyum eğitiminde okulu tanımalarını, uyumunu kolaylaştırıcı “Okul Uyum Programı” düzenleniyor. Program, okul öncesi ve zümre sınıf öğretmenleri kurulunca hazırlanıyor. Uyum programı kapsamında çocuklara okul personeli tanıtılcak, okuldaki sınıf, lavabo, spor salonu gibi fiziki ortamlar gösterilecek. Çocukların sportif ve kültürel faaliyetlerle birbirleriyle kaynaşmaları sağlanacak. Sınıf öğretmenleri 1'inci sınıflar için hazırlanan öğretim materyallerini bu hafta boyunca kullanacak. Okullarda rehber öğretmenler de sürece aktif olarak katılacak.

  Velilere de eğitim

  Uyum eğitiminden veliler de yararlanacak. Veliler, çocuklarının eğitimi konusunda daha duyarlı olmaları, öğrenciyi tanımaları konularında bilgilendirilecek. Ayrıca velilere okul, öğrenci ve veli ilişkisi, öğrencilerde oluşabilecek kaygılar ve velilerin alabileceği tedbirler konularında da bilgilendirme çalışmaları yapılacak. Çocukların okula uyumlarını kolaylaştırabilmek için uygun ve gerekli görülen zaman ve şartlarda veliler sınıf ortamına alınabilecek.

  Öğrencilere yaka kartı

  Öğrencilere yaka kartı takılacak. Böylece öğrencilere, okul ortamında yönetici, öğretmen ve personel tarafından isimleriyle hitap edilecek. Uyum eğitiminde çocukların ev ortamı gibi sınıf ortamını da benimseyebilmeleri için bir dizi etkinlikler düzenlenecek. Öğrenciler, öğretmenlerin rehberliğinde sınıflarını süsleyecek, yaptıkları etkinlikleri sergileyecek, kendine ait bir kitabı kütüphaneye koyacak.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı