Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Miniklere cadılar bayramı

  Hürriyet Haber
  27 Ekim 2005 - 10:51Son Güncelleme : 27 Ekim 2005 - 10:51

  Minikler artık cadılardan korkmuyor. Kemer Golf & Country'de 31 Ekim'de düzenlenecek olan Cadılar Bayramı kutlamasında çocukları eğlenceli saatler bekliyor. Düzenlenen partinin ardından da saat 17:00'de çocuklar Kemer Country Köy Meydanı’nda toplanıp evlere şeker ziyareti yapacaklar.

  Hep  Batılı bir adet olduğu varsayılan Cadılar Bayramı’nın Anadolu’da da Beydağları'nda 'Coraz Gecesi” olarak kutlandığı folklor tarihçileri tarafından tespit edildi. Verilen bilgilere göre Coraz, cadı demek ve bu yörede zemherinin 27'sinden itibaren üç gün (Ocak ayının 18-20'si) 'Coraz Geceleri' olarak kabul edilmekteydi.

  Benzer bir gece kutlamasının Çeşme yöresinde de 'Karakoncolos Geceleri' adıyla anılmakta olduğu söyleniyor. Bu geceler yılın en soğuk geceleri olurdu. Söylenceye göre 'Coraz', kambur, buruşuk yüzlü, korkunç bir kocakarıymış. Evin bacasından inip evin kızlarının saçlarını acıtarak tarar, açık su kaplarının üzerine tükürürmüş. Bu yüzden kızlar bugünlerde coraza yakalanmamak için erkenden evlerine girerlermiş.

  31 Ekim Pazartesi
  Saat: 15.30
  Kids Club
  Yer: Kemer Golf & Country Club Hayat Binası
  www.kg-cc.com

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı