Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Minik trafik polisleri iş başında

  A.A
  13 Temmuz 2007 - 11:58Son Güncelleme : 13 Temmuz 2007 - 11:58

  Başkent Ankara'da trafiğin en yoğun yeri olan Kızılay Kavşağı'nda sürücüler ve yayalar alışılmışın dışında bir gün yaşadı

  Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi'nin 9-13 yaşlarındaki 6 üyesi, Kızılay Kavşağı'nda trafiği yönetti.
  Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi'nin 150 üyesi arasında yer alan “Meclis Başkanı” Esra Şengül ile üyeler Furkan Koç, Merve Tilkioğlu, Hasan Arjin Durukan, Deniz Aydoğanoğlu ile Fatih Doğan, polis kıyafetleri ile Kızılay Kavşağı'na geldiklerinde vatandaşların şaşkın bakışlarıyla karşılaştı.

  Kısa sürede minik trafik polislerine alışan Başkentliler, ellerinde “dur” ve “geç” işaretleriyle görev yapan çocuklara ilgi gösterdi. Basın mensuplarının küçük polisleri görüntüleme kaygısı nedeniyle kimi zaman trafikte zor anlar yaşansa da kavşakta bu ilgi çekici denetim sırasında bir sorun olmadı.

  ÖĞRETMENİM KİMSE BENİ DİNLEMİYOR

  Bazı araçlara ceza da kesen minik polisleri otomobillerden çok yayalar uğraştırdı.

  Kimi yayaları kırmızı ışıkta kaldırımda beklemeleri konusunda bir türlü ikna edemeyen çocuk polislerden biri, birlikte görev yaptığı kadın trafik polisine, “Öğretmenim kimse beni dinlemiyor” diye yakınarak çevredekileri gülümsetti.

  Rüzgar nedeniyle başlarından şapkaları uçan, zaman zaman heyecanlanan küçük trafik polisleri, yerinde uyarıları ile trafik kurallarına büyüklerden çok daha duyarlı olduklarını gösterdi.

  ÜST GEÇİTLERİN ALTINDAN GEÇİYORLAR

  Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi'nin çalışmalarına ilişkin bilgi veren Çocuk Meclisi idarecilerinden Neslihan Kalcı, çocuk meclisinin tıpkı TBMM gibi bir çalışma yapısına sahip olduğunu söyledi.

  Önergelerin genel kurula geldiğini ve burada görüşülüp karara bağlandığını anlatan Kalcı, trafik ve zabıta denetimlerinin de 150 kişilik çocuk meclisinin çalışmaları arasında yer aldığını ifade etti. Çocukların bu denetim öncesinde Ankara Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi'nde eğitim aldıklarını ve prova yaptıklarını belirten Kalcı, “Bugün de ilk defa trafiğe çıkıyorlar. Yaz boyunca 15 günde bir bu denetimleri yapacaklar” dedi.

  Trafik denetimi yapan küçük polislerden Hasan Arjin Durukan da, trafikte kendisini en çok rahatsız eden konunun yayaların üst geçitlerin altından geçmesi, alt geçitleri kullanmaması, araçların da yayalara ait bulunan kaldırımları işgal etmesi olduğunu söyledi. “Üst geçit olduğu halde altından geçiyorlar. Bunu bir çok kez gördüm. Beni çok kızdırıyor” diyen Durukan, uzun yollara çıkan sürücülere de, “hızlı gitmeyin, kurallara uyun” uyarısında bulundu.

  Deniz Aydoğanoğlu ise, trafiği yönetmenin büyük bir zorluk olduğunu, çünkü sürücülerin ve yayaların zaman zaman kuralları çiğnediklerini belirtti. Aydoğanoğlu, bu ilgi çekici deneyimi, “Yönetmek çok zor oldu, ama yine de iyi yönettiğime inanıyorum” sözleriyle özetledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı