ERZURUM HABERLERİ

Minik Dadaşlar “Önce Vatan!” Dediler

IHA
28 Ekim 2015 - 07:35Son Güncelleme : 28 Ekim 2015 - 07:36

MİNİK DADAŞLAR 'ÖNCE VATAN' DEDİ

IHA

Şehir ve Kültür Araştırmaları Derneği bünyesindeki Çocuk Akademisi’ne devam eden 4-6 yaş grubu çocuklar, öğretmenleriyle beraber Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 92.yıldönümünü, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı ve Erzurum Kongresi’nin yapıldığı tarihi kongre binasında kutladılar.
ŞEHİRDERLİ Çocuklar önce Erzurum Kongresi’nin yapıldığı salonda Yazar Demet Çizmeli’den Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecini, Anadolu’nun nasıl işgal edildiğini, Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde Türk milletinin kurtuluş mücadelesini nasıl verdiğini ve cumhuriyetin kurulmasında Erzurum Kongresi’nin yeri ve önemini dinlediler. Sonra tarihi binayı tüm ayrıntılarıyla gezen çocuklar tarihi binanın koridorlarını “Vatan, sana canım feda!” nidalarıyla ve okudukları İstiklâl Marşı’yla inlettiler.
Etkinlikle ilgili bir açıklama yapan ŞEHİRDER Çocuk Akademisi sorumlu müdiresi Nurdan Efe, amaçlarının insan bilinçaltının en iyi biçimlendiği 4-6 yaş döneminde çocuklarız zihinlerine ve kalplerine “vatan ve bayrak” sevgisini ve bilincini kalıcı bir şekilde yerleştirmek olduğunu ifade etti.
Efe, konuşmasına şöyle devam etti: “Aramızda 3,5 yaşında çocuklar da var. En büyük çocuğumuz 5 yaşında. Bugün burada yaşadıklarını, gördüklerini ve dinlediklerini bir ömür unutamayacaklar. Çocukların eğitim açısından en alıcı olduğu dönemlerinde “Önce Vatan” düşüncesiyle, vatan sevgisini onların o körpe dimağlarına iyice işlemeyi amaçladık. Zaten her birisi duyarlı ve özen gösteren ailelerin bize emaneti olan bu çocuklar burada gördüklerinden ve dinlediklerinden çok etkilendiler. Kongre salonunda tıpkı 96 sene evvel Anadolu’yu düşmandan temizlemek için bir araya gelip kongre yapan atalarımızın, dedelerimizin sıralarına oturup o günleri yaşadılar, özümsediler. Çocuklar hayatlarında unutamayacakları bir an ve tecrübe yaşadılar. Onlar mutlu biz mutluyuz. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ve bize armağan eden tüm atalarımızın, şehitlerimizin ve gazilerimizin ruhları şad olsun. ŞEHİRDER Çocuk Akademisi olarak aziz milletimizin “Cumhuriyet Bayramı”nı buradan kutluyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Minik Dadaşlar “Önce Vatan!” Dediler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ekim 2015 tarihinde saat 07 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Minik Dadaşlar “Önce Vatan!” Dediler haberi güncellenecektir.

  ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   03:33
  • Guneş
   05:23
  • Öğle
   12:30
  • İkindi
   16:16
  • Akşam
   19:15
  • Yatsı
   20:50
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı