Gündem Haberleri

  Minik Ayşe, okul hayaline kavuştu

  Memet AVCI/ GÜRPINAR(Van), (DHA)
  21.12.2009 - 13:04 | Son Güncelleme:

  VAN'ın Gürpınar İlçesi Kaymakamı Nurullah Kaya, dudağı yarık olduğu için okula gitmek istemeyen 10 yaşındaki Ayşe Akşit'e sahip çıktı. Tedavisini üstlendiği Ayşe, başarılı geçen bir ameliyatın ardından da okula yazdırıldı.

  Kaymakam Kaya sayesinde okul hayaline ve sağlığına kavuşan Ayşe çok mutlu olduğunu belirterek, “Şimdi rahat konuşabiliyor ve okula gidebiliyorum. Çok mutluyum. Kaymakamı babam kadar seviyorum” dedi.

  Gürpınar İlçesi'ne 7 ay önce atanan Kaymakam Nurullah Kaya, sorunları dinlemek için gittiği Geçerli Köyü’nde okul saatinde dışarda oynayan Ayşe Akşit’i gördü. Kaymakam Kaya, neden okulda değilde dışarda olduğunu sorduğu küçük kızdan doğuştan damak ve dudağının yarık olduğu için arkadaşlarının kendisiyle dalga geçtiğini ve bu nedenle okula gitmek istemediğini öğrendi. Ayşe Akşit, okumayı çok sevdiğini Kaymakam Kaya'ya söyledi. Harekete geçen Kaymakam Kaya, beraberindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Mehmet Atan’a kızın tedavi ettirilmesi için talimat verdi.

  Ertesi gün Ayşe, köyden alınarak Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik Cerrahı Servisi'ne götürüldü. Kaymakam Kaya ve eşi Sümeyra Kaya, Ayşe'nin tedavi göreceği hastaneye giderek doktorlarıyla görüştü. Ayşe, Kaymakam Kaya’nın yardımıyla ameliyat edildi ve yüzündeki izlerden kurtuldu. Yüzündeki ameliyat dikişleri alınan Ayşe Akşit, dün Kaymakam Kaya tarafından Güzelsu Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'na kayıt ettirildi. Ayşe'nin tüm masraflarını üstlenen Kaymakam Kaya, okulda da velisi oldu. Kaymakam Kaya, “Bir çay içmek için gittiğim köyde Ayşe ile karşılaştık. Orada sohbet ettik. Fiziki engeli olduğunu için okula gitmediğini öğrendim. Hastanede ameliyatı yapıldı. Ayşemizi artık bugünden itibaren Güzelsu YİBO’ya getirdik. Ben bir babayım. Bir evladım var ve Ayşe de benim ikinci evladım. Onun o hüznünü yaşamıştık. Şimdi ise sevincini yaşıyoruz” dedi.

  Yüzündeki izden kurtulan, ham de okula gitmenin mutluğunu yaşayan Ayşe Akşit, Kaymakam Kaya'ya teşekkür ederken, şöyle konuştu:

  “Artık çok mutluyum. Okula gideceğim. Okuyup hemşire olacağım. Onu çok seviyorum. Onun sayesinde şimdi rahat konuşabiliyorum. Şimdi okula da gidiyorum artık. Çok mutluyum. Onu babam kadar seviyorum.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı