Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Minicom’la İnternet Türkiye’de her eve girecek

  Levent Daşkıran ldaskiran@hurriyet.com.tr
  10 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 09 Şubat 2006 - 01:17

  Teknoloji hızla geliştiği halde gerek ekonomik sıkıntılar, gerekse teknolojik fobi gibi sebeplerle toplumun önemli bir kısmı bilgi ve iletişimden yoksun kalıyor. Bu nedenle teknolojiden uzak kalan bu kesim için sunulması gereken çözümün iki temel özelliğe sahip olması şart: Ekonomi ve kolay kullanım.

  AMD tarafından geliştirilen ve Türkiye’de e-kolay tarafından satışa sunulan Minicom, kolay kullanımla ekonomik fiyatı bir araya getirmeyi hedefliyor. Minicom’un öncelikli hedef kitlesi okul çağındaki çocuklar gibi görünse de, aslında Minicom teknolojiye ulaşmanın zor ve pahalı bir uğraş olduğunu düşünen herkes için ideal.

  Kurulumda her şey hazır

  Minicom monitörü, klavyesi ve faresiyle tıpkı bir bilgisayar gibi kullanılıyor. Ayrıca USB bağlantı yolları sayesinde yazıcı, USB bellek ve harici sürücü gibi cihazlar Minicom’a kolayca bağlanabiliyor.

  Minicom’u çalıştırdığınız anda İnternet tarayıcısından sunum ve belge görüntüleyicisine kadar tüm programları bilgisayarınızda yüklenmiş ve kullanıma hazır halde buluyorsunuz. Bunun yanında, İnternet üzerinden kullanabileceğiniz geniş çaplı servisleri de kapsayan pratik bir kullanıcı arabirimi e-kolay.net tarafından sisteme entegre edilmiş halde bulunuyor. E-kolay.net tarafından sağlanan arabirim tamamen Türkçe; ancak Minicom’un işletim sistemi arabiriminin İngilizce olması bizce acilen çözülmesi gereken önemli bir eksiklik.

  İnternet canavarı

  Minicom, İnternet’i temel alan fonksiyonlar başta olmak üzere kişisel bilgisayarlar tarafından gerçekleştirilen birçok fonksiyonu destekliyor. İnternet’te gezinmenize olanak sağlıyor, e.posta alıp gönderebiliyor, MSN Messenger çevrimiçi sohbet uygulamasını çalıştırabiliyor.

  Minicom, multimedya becerileri açısından da zengin fonksiyonlara sahip. Minicom işletim sisteminde bulunan medya oynatıcısıyla, İnternet’ten yükleyeceğiniz veya taşınabilir belleklerden aktarabileceğiniz film ve müzik dosyalarını oynatabiliyorsunuz. Diğer yandan dahili CD-ROM sürücüsünün olmaması sistem için önemli bir dezavantaj.

  Güvenlik DERT değil

  Minicom’un en büyük özelliklerinden biri de yüklü olan tüm programların güncellemeleriyle kendi ilgileniyor oluşu. Tüm güncellemeler İnternet bağlantınızı kurduğunuz anda otomatik olarak denetleniyor. Ancak Minicom’a normal bir bilgisayarda olduğu gibi dışarıdan program yüklemek mümkün değil.

  Minicom’un bir diğer özelliği de yapılan herhangi bir ciddi hatanın kolayca geri döndürülebilmesi. Minicom ile beraber gelen kılavuzlarda yer alan basit bir yöntemle, sistemi her ne şekilde karıştırmış olursanız olun birkaç dakika Minicom’u kutudan çıktığı haline döndürebiliyorsunuz.

  Sonuç olarak Minicom’u tam bir bilgisayar olarak değerlendirmek ve bu gözle yaklaşmak doğru değil. Ancak zengin becerileri, kullanım kolaylığı ve ekonomik ödeme seçenekleriyle, temel bilgisayar uygulamaları ve İnternet kullanımı ihtiyacını gidermek isteyenler için son derece pratik ve ekonomik bir ürün olduğu su götürmez bir gerçek.

  Üç soruda Minicom

  Minicom nedir?

  - Minicom kutudan çıktığı anda kullanıma hazır, özellikle İnternet’e dayalı uygulamalar konusunda son derece becerikli, özelleşmiş bir bilgisayar sistemidir.

  Minicom’la neler yapabilirim?

  - Minicom’la İnternet’te gezebilir, e.posta alıp gönderebilir, çevrimiçi mesajlaşabilir, sunum ve doküman görüntüleyebilir, yazı yazabilir, video izleyebilir, müzik dinleyebilir, oyun oynayabilirsiniz.

  Nereden satın alabilirim?

  - Minicom hakkında daha fazla bilgi almak için cominicom.com adresini ziyaret edebilir veya (212) 478 0 266 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı