Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Minibüsten 37 kaçak göçmen çıktı

  Ali AKSOYER/İSTANBUL(DHA)
  15 Ocak 2011 - 16:56Son Güncelleme : 15 Ocak 2011 - 16:56

  İkitelli’de kontrol yapan polislerin "Dur" ihtarına uymayarak kaçan 10 metre küplük panelvan minibüsün içinden 6’sı kadın 37 kaçak göçmen çıktı. Çalıntı olduğu belirlenen minibüs şoförü yaya olarak kaçarken havasızlıktan boğulmak üzere olan Somalili göçmenler son anda kurtarıldığı belirtildi. Göçmenlerin üzerinden sadece Kur'an-ı Kerim ve can yeleği çıktı.

  Basın Ekspres yolu üzerinde kontrol yapan polis ekipleri durumundan şüphelendikleri bir panelvan minibüsü durdurmak istedi. Ancak araç polisin "Dur" ihtarına uymayarak hızla kaçmaya başladı. Polis ekipleriyle beyaz renkte minibüsün kovalamacası yaklaşık 15 dakika sürdü. Bir sokağa girerek minibüsü terk eden şoför yaya olarak kaçmaya başladı. Polis ekipleri bir süre yaya olarak takip ettikleri şoförün izini kaybettirmesi üzerine aracın yanına geldiklerinde bir sürprizle karşılaştı. Minibüsün durduğu yerde sallanması ve içinden gelen yardım çığlıkları üzerine kilitli olan arka kapısı kırılarak açıldı.

  5 metrekarelik yük bölmesinden 6’sı kadın tam 37 kaçak göçmen çıktı. Havasızlıktan boğulmak üzere olan göçmenlere ilk yardım polis ekipleri tarafından yapıldı. Bir minibüse bindirilerek Asayiş Şube Müdürlüğüne getirilen Somali’li göçmenlere yiyecek ve su verildikten sonra işlemleri yapıldı. Türkiye’ye kaçak olarak girdikten sonra Yunanistan üzerinden İtalya’ya gitmeyi planladıkları öğrenilen kaçak göçmenlerinin hiç birinin pasaportu olmadığı sadece ceplerinde kuran-ı kerim ve can yelekleri taşıdıkları öğrenildi.

  Göçmenler sınırdışı edilmek üzere Yabancılar Şube Müdürlüğüne teslim edildi. Polis çalıntı olduğu belirlenen minibüsü kullanan kişi ile yasadışı göçmen kaçakçılığı yapan şebekeyi ortaya çıkarmak için operasyonları sürdürüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı