Gündem Haberleri

  Minibüsçüler yol kapattı

  Hürriyet Haber
  11.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyükşehir Belediyesi'nin Edirnekapı-Vezneciler güzergâhını kullanmalarını yasakladığı minibüsçüler, kararı protesto etmek amacıyla dün sabah yol kapatma eylemi yaptılar.

  Eski Edirnekapı Asfaltı üzerinde dün sabah saat 09.00 sıralarında Fatih Fevzipaşa Caddesi'ne girmeleri yasaklanan yaklaşık 500 kadar minibüs şoförü araçlarıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Minibüsçüler Odasını almış olduğu ve önceki gün kendilerine tebliğ edilen kararı protesto etmek amacıyla yol kapattı. Belediye ve oda tarafından trafiği rahatlatmak amacıyla böyle bir yasak konmasını eleştiren şoförler, ‘‘Yanlış yaptılar. Bu konuda bize herhangi bir bilgi verilmedi. Önceki gün Edirnekapı'dan içeri bırakılmayacağımız söylendi. Bu kadar çalışan insanın ailesi buradan ekmek yiyor'' dediler. Olay yerine gelen polisler tarafından ikna edilmeye çalışılan minibüsçüler, yaklaşık 45 dakika sonra eylemlerini bitirerek yolu trafiğe açtılar. İstanbul Minibüsçüler Odası Başkanı Kemal Aktürk'ün, gerginlik çıkarılmaması yönündeki uyarısı şoförler arasında tepki gördü. Minibüsçülerin eylemlerini bitirmelerine rağmen başka bir gerginlik yaşanmaması için panzer destekli güvenlik kuvvetleri önlemlerini bir süre daha devam ettirdi.

  Büyükşehir Belediyesi tarafından 8 Eylül günü yapılan açıklamada Vezneciler yönüne giden minibüslerin, 9 Eylül Cumartesi günü saat 24.00'ten itibaren Edirnekapı Suriçi arasında kalan tarihi yarımadadan içeriye yolcu taşımayacakları bildirilmişti.

  Açıklamada kararın Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı ile Minibüsçüler Odası yetkilileri tarafından ortaklaşa olarak alındığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından da desteklendiği belirtilmişti.

  Aktarma merkezi

  Hat kısalmasından mağdur olan minibüsçü esnafının uygun hatlarla mağduriyetlerinin telafi edilmesi yönünde mutabakata varıldığı belirtilen açıklamada söz konusu hatta sadece İETT otobüslerinin çalışacağı, otobüslerle Edirnekapı Aktarma Merkezi'ne ulaştırılacak yolcuların burada bekleyen minibüslerden kolaylıkla yararlanabilecekleri ifade edilerek otobüslere olacak yoğun talebin de İETT Genel Müdürlüğü'nce değerlendirildiği vurgulanmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı