Mineral cenneti Balıkesir

Hürriyet Haber
18 Mayıs 2010 - 16:03Son Güncelleme : 18 Mayıs 2010 - 16:02

Balıkesir ve Çanakkale illerini kapsayan Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA), bölgenin gerçekleştirilebilir vizyon ve hedeflerinin belirlenmesi amacıyla “Arama Konferansı” düzenledi.

Balıkesir Valisi ve GMKA Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Arslan, Asya Termal Otel'de düzenlenen toplantının açılışında, Güney Marmara Bölgesi'nin sahip olduğu yer altı ve üstü potansiyeline dikkati çekerek, kaynakları harekete geçirme noktasındaki sorun ve açmazların sorgulaması gerektiğini kaydetti.
Balıkesir'in tarım ve hayvancılıkta ilk sırada yer aldığını ifade eden Arslan, “1980'li yıllarda nüfusunun yüzde 60'ı köylerde yaşayan Balıkesir'de, bugün tam tersi bir oran var. Bu dikkate alındığında hızla şehirleşen bir nüfus yapısı, genç nüfusun tarımda çalışmak istemediğini ortaya koyuyor” dedi.

Arslan, tarımsal desteklemelerden Balıkesir'in 2009 yılında 105 milyon liralık pay aldığını dile getirerek, Kalkınma Ajansı ve Kırsal Kalkınma Birliği'nin devreye girmesiyle, bu alanda önemli bir mesafeye ulaşılacağını bildirdi.

Balıkesir'in et ve süt üretimindeki yerine de işaret eden Arslan, “Türkiye'de et ve süt borsası olacaksa, bunlar Balıkesir ilinin sınırları içinde kurulmalıdır” diye konuştu.

Vali Arslan, Güney Marmara Bölgesi'nin, gelecek 5-10 yıl içinde, Türkiye'nin en cazip bölgesi haline geleceğine inandığını belirterek, şunları kaydetti:
“Yatırımları, organize sanayi bölgelerine kanalize edememenin sıkıntısını yaşıyoruz. Dağınık ve düzensiz sanayileşmenin bizi ileride sıkıntıya sokacağını düşünüyorum. Eğer bu bölgeye yönelecek yatırımcı akınını, biz organize edemezsek, herkes tuttuğu yöne doğru sanayileşmeye giderse, yıllar sonra 'çarpık sanayileşmeyi nasıl düzeltiriz?' diye düşünmek zorunda kalabiliriz. Benim inancım odur ki, önümüzdeki 5-10 yıllık periyotta bölgemizin en cazip durumda olacağıdır. Buna göre hazırlık yapmak durumundayız. Özellikle Balıkesir ve Bandırma belediyelerinin şehir imar planlarını şimdiden revize edip hazırlamaları gerekiyor.”

BALIKESİR'İN MADEN POTANSİYELİ

Arslan, Balıkesir bölgesindeki maden potansiyelinin dünyanın hiçbir ülkesinde bulunmadığına dikkati çekerek, bunun değerlendirilememesinden yakındı.
“Balıkesir, Türkiye'de en çok maden ruhsatının verildiği illerin başında geliyor” diyen Arslan, şöyle devam etti:

“İnsanlar ruhsatları almışlar, çalıştıracak finansmanı bulamadıkları için yer altındaki kaynaklar yer üzerine çıkartılamamış. Dünyada ticareti yapılan 90 çeşit mineralden 57'si ülkemizde var. Bunlardan 50'si ise Balıkesir'de. Türkiye'nin en çok maden ruhsatına sahip ili olmamıza rağmen bu zenginliklerden yeterince yararlanamıyoruz. Sorgulanması gereken budur diye düşünüyorum. Güney Marmara Bölgesi'nin sahip olduğu yer altı ve üstü potansiyelini değerlendirme noktasında sorunumuz, açmazımız neyse bunu sorgulamamız, konuşmamız lazım.”

GMKA Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir'in de kalkınma ajansının bölgeye sağlayacağı katkılar üzerine bilgiler aktardığı toplantıya, Belediye Başkanı İsmail Ok, AK Parti milletvekilleri Edip Uğur, İsmail Özgün, İl Genel Meclisi Başkanı Akif Okur, Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir, ilçe kaymakamları, belediye başkanları, meslek örgütleriyle sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri katıldı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı