ANKARA HABERLERİ

Minderin parlayan yıldızları

Celal DEMİRBİLEK
09.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Tarih boyu erkeklere özgü bir spor olarak bilinen güreşte de parlayan yıldız oluyorlar. Kızların güreş performansını değerlendiren uzmanlar önemli mesajlar verdi.

Celal DEMİRBİLEK

ASKİ Spor Salonu’nda düzenlenen Dünya Gençler Güreş Şampiyonası’nda altın mayo ile güreşen kızlarımızın genel performanlarını değerlendiren eski güreşçi ve teknik adamlar önemli mesajlar verdi.

Kadın güreşçilerimizin bireysel olarak son derece hırslı, dengeli ve iddialı oldukları mesajini veren minderlerin eski yıldızları, "Bu başarıya açık gençlere, devlet de tüm gücü ile sahip çıkmalı" yorumunu yapıyorlar. Önemli mesajlar şöyle:

Bilal Tabur: Bayanların şampiyonasını izledim, mutlu olamadım. Bizde potansiyel var ancak başarılı olamıyoruz. Eksiğin nerede olduğunu araştırmak lazım. Bir eksiklik var. Gözle gözüküyor. Türkiye’de potansiyel bitmez. Şampiyon olacak erkeklerimiz kadar bayanlarımız da var diye düşünüyorum. Eskiden alt yapı judodan geliyordu. Şimdi güreşin tabanından geliyor. Bayan güreşinin gelişimi için kulüp desteğinin şart olduğuna inanıyorum.

Ahmet Ayık: 1998 yılında benim başkanlığımda bayan güreşinin ilk Türkiye şampiyonası yapılmıştı. Dünyada bayan güreşi gittikçe gelişiyor. Bayan güreşi bizde yeni olmasına rağmen iyi durumda gidiyor. Altyapıda bir hareketlenme var.

İbrahim Cicioğlu: Özellikle son üç yılda bir hareketlilik var. Ancak bu bir saman alevi gibi. Özellikle yıldızlarda başarılıyız. Geçen yıl gençlerde iki dünya şampiyonluğu çıkartmıştık. Bu yıl ancak bir bronz madralya kazanabildik. Bayan güreşine yeni başlayan bir ülkede bu inişli çıkışları normal karşılıyorum. Bayan güreşi henüz kültürümüze oturamadı. Alt yapılarda eğitim ve iştirak arttıkça başarının geleceğini düşünüyorum.

Ercan Yıldız: Ülkemizde bayan güreşinin 12 yıllık bir geçmişi var. Ahmet Ayık federasyonu ile aktif olarak başladı. Belli aşamalar kaydetti. Bu süreç içerisinde pek başarılı olamadık. Türk toplumunun ’güreş bir erkek sporudur’ diye bir bakış açısı var. Dolayıyla kız çocukları güreşe ilgi duymuyordu. Medyanın, bayan güreşine ilgi göstermesi, sporun erkeği ve bayanı diye ayrımın olmaması ile ilgi arttı başarı da gelmeye başladı. Kızlar artık minderde başa baş mücadele ediyor. Bayan güreşinde güçlü rakiplerle başa başa mücadele veriyoruz. Yavaş yavaş gelişme gösteriyoruz. Biz bu kızları 100 kişi arasından seçerken, rakiplerimiz 1000-2000 kişi arasından seçiyorlar. Federasyonun bayanlara ciddi desteği var. Ancak kulüpleşmede sıkıntılarımız var. Erkeklerde başarılı olmuş kulüplerin bayan güreşi şubesini de açmasını istiyoruz. Güreş Federasyonu olarak başarılı kızların sayısını arttırmaya çalışıyoruz. Bayan güreşinde çok yavaş gelişme kaydediyoruz. Madalya sayımız değil ama minderdeki mücadelemiz bizi mutlu ediyor. Artık kızı bu sporda averaj güreşcisi değil. Kafa kafaya mücadele ediyoruz. Kızlar yenilince ağlıyorlar. Bu çok önemli. Önceki yıllarda bir tur geçemiyorduk. Şimdi madalyaları kıl payı kaçıyoruz.

Kamil Kocaağaoğlu: Güreş Türk’ün ata sporudur. Bu spordu Türk kzları nden yapmasın, ve neden başarılı olmasın. Bizde malzeme var. İşleyecek adam lazım.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Minderin parlayan yıldızları hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ağustos 2009 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Minderin parlayan yıldızları haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı