« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Minderde Afrika rüzgarı

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM), Türkiye Güreş Federasyonu ve Sudan Güreş Federasyonu'nun ortak projesi kapsamında, 2 aydır Türk antrenörler tarafından çalıştırılan Sudanlı güreşçiler, Ankara'da ilk kez minderle tanıştı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türk antrenörler Ömer Suzan, Ramazan Demir ve Gökhan Yavaşer'in yönetimindeki Sudan Güreş Milli Takımı sporcuları, yaklaşık bir ay süreyle kamp yapmak ve Türk kulüp takımlarıyla hazırlık müsabakalarına katılmak üzere Ankara'ya geldi. Sudan'da geleneksel “nuba” güreşi yapan sporcular arasından seçilen ve daha önce hiç minder güreşi yapmayan sporcular, Ankara Yaşar Doğu Spor Salonu'ndaki antrenmanlarda özellikle yer tekniklerini öğrenmeye çalışıyorlar.

Antrenmanlarda Türk sporcularla da güreş tutan Sudanlı sporcular, kendilerini izleyen güreşseverlere de zaman zaman geleneksel “nuba” güreşinden örnekler sunuyorlar. Ülkesinde “nuba başpehlivanı” unvanına sahip olan ve minder güreşinde de ağır sıklette mücadele edecek Sudanlı Salih Assadık Hamit ile Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin tecrübeli başpehlivanlarından Şükrü Kazan arasındaki gösteri amaçlı müsabaka ise seyircilerden büyük ilgi gördü.

YAVAŞER: “GELECEKTE BİZİMKİLERİN BAŞINA BELA OLURLAR”

Ömer Suzan ve Ramazan Demir ile birlikte Sudan Serbest Güreş Milli Takımı'nı çalıştıran Gökhan Yavaşer, Sudanlı sporcuların güreşe oldukça yetenekli olduğunu dile getirerek, “Henüz 2 aydır çalışıyoruz. Minderi dahi ilk kez burada gördüler. Buna rağmen yetenek ve güç olarak iyi durumdalar. Gelecekte bizim sporcuların başına bela olacaklarını düşünüyorum” dedi.

Türkiye'nin Sudan'daki çalışmalarına, Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği'nin (FILA) büyük önem verdiğini belirten Yavaşer, “Proje bundan bir sene önce Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kocatepe, Personel Daire Başkanı Ahmet Ak ve Federasyonumuz tarafından başlatıldı. Sudan'a malzeme yardımı da gönderildi. Ancak ülkedeki karışıklık nedeniyle malzemeler Porsudan Limanı'nda kaldı. Oradaki 2 minder hala alınamadı. Sporcular ilk güreş ayakkabısını Ankara'da giydiler. Mindere de ilk kez burada çıktılar. Ankara'daki kamp çalışmalarından sonra Bursa, Çorum, Sivas gibi bazı illerimizde kulüp takımlarıyla maçlar yapacağız” diye konuştu.

Sudan'da rezerv takım oluşturduklarını kaydeden Yavaşer, asıl amaçlarının oradaki çocuklara bu sporun temel eğitimini vermek olduğunu belirtti. Bir süre önce düzenlenen Yaşar Doğu Güreş Turnuvası'nda Sudanlı sporcuların, ilk tecrübelerini yaşadıklarını ve minder güreşi müsabakalarını canlı izleme imkanı bulduklarını ifade eden Yavaşer, şöyle devam etti:
“Arkadaşlar, uluslararası alanda maçların nasıl oynandığını gördüler. Mayıs ayının sonunda Afrika Güreş Şampiyonası'na katılacağız ve asıl hedefimiz orası. Ekim ayında da Arap Şampiyonası'nda yer alacaklar. Türkiye bu projeye çok önem veriyor. Sudan kardeş ülke olduğu için projeye ilk olarak bu ülkeden başladık.”

HALL: “TÜRKİYE'NİN KATKILARIYLA DAHA İYİ YERLERE GELECEĞİZ”

Sudan Güreş Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mikhael Elias Frank Hall ise desteklerinden dolayı Türkiye Güreş Federasyonu ve Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne teşekkür etti.

Hall, Sudanlı sporcuların Türkiye'de olmaktan çok mutlu olduklarını belirterek, “İnanıyoruz ki ileride daha güzel şeyler olacak. Amacımız buradan edindiğimiz birikimlerle güreşte iyi bir seviyeye gelmek. Hedefimiz olimpiyat oyunlarında yer almak” diyerek sözlerini tamamladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz