« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Minder kaplanları

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Dünya güreşinin vitrinini Hamza Yerlikaya ile Şeref Eroğlu süslüyor. Hamza yine rakiplerine tek puan vermeden şampiyon olurken, Şeref, ‘‘Şimdi sıra olimpiyat madalyasında’’ dedi.

Boşları yok

Onlara minder kaplanları diyorlar. Yaşıtları sokak aralarında çelik çomak oynarken, onlar dünya şeref kürsülerinde gezindiler. FILA karnelerinde hiç boşları da yok. ‘‘Sıfır çekmediler’’, bir kürsüden inip diğerine çıktılar. Ercegan'ın dediğine göre Hamza Yerlikaya ile Şeref Eroğlu, dünya güreş vitrininin orkideleri.

Güreşe yeni soluk

Minderlerde bir patent olan Hamza ile Şeref, dünya güreşinde kılık değiştirdi. Belden yukarı ayak güreşi grekoya parterde künde ve supleks zenginliği kazandırdı. FILA Başkanı Milan Ercegan, ‘‘Hamza ile Şeref dünya güreşinin kalitesini yükselttiler. Onların maçlarını izlerken büyük zevk alıyorum. Bu Türk çocukları grekoromen güreşin çehresini değiştirdi’’ diyor.

Kimseye puan yok

Asrın güreşçisi Hamza Yerlikaya, bir kez daha bu şampiyonada rakiplerine tek puan bile verdirmedi. Üç maçı 4-0, bir maçını da 10-0 kazanıp 22-0'lık bir puan üstünlüğü ile şampiyon oldu. Yıllarca Rus rakiplerinin ardından ikinci olan Antrenörü Salih Bora, Türk güreşine armağan ettiği Hamza'nın Ruslar'ı yendikçe sporculuğunda yapamadığını sporcusuna yaptırmanın keyfini yaşıyor.

‘Kerpeten’ Eroğlu

Rakiplerini parterde kündeye kaldırırken minderle birlikte söktüğü için ‘‘Kerpeten’’ lakabı takılan Şeref Eroğlu büyüklerde 3 Avrupa, 1 Dünya Kupası, yıldızlar, gençler ve ümitler kategorilerinde birer Dünya ve Avrupa şampiyonlukları kariyerini Sydney Olimpiyat madalyası ile zenginleştirmek istiyor, ‘‘Koleksiyonumda bir tek olimpiyat madalyası eksik. Kısmet olursa onu da Sydney'de alacağım’’ diyor.

Günde 7 dakika!

Hamza ile birlikte Türk güreş tarihinde 30 milyar TL rekor transferi ile Emlakbanklı olan Şeref'in kulüp antrenörü Bilal Tabur, ‘‘Şeref'i Milli Takım kampları dışında her gün rakipsiz, hayali rakiplerle patlayıcı idmanlar yaptırdım. Belki inanmayacaksınız ama günde sadece ve sadece 7 dakika çalıştırdım’’ diyor.


CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz