Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Minareyi halatla yıktılar

  Erhan GÖĞEM/KIRIKKALE, (DHA)
  23.10.2008 - 16:56 | Son Güncelleme: 23.10.2008 - 16:56

  KIRIKKALE'de, yerine yeni ve daha büyük bir cami yapılacak Nur Camisi'nin yıkımına başlandı. Caminin 46 metrelik minaresi, güçlükle yıkılırken, yıkım sonrası havada toz bulutu oluştu. Yıkım, çok sayıda kişi tarafından cep telefonlarına kaydedildi.

  Kırıkkale merkezde bulunan ve 55 yıldan beri ibadete açık bulunan Nur Camisi'nde yıkım çalışmaları başlatıldı. Caminin 46 metre uzunluğundaki minaresinin önce greyderle altı oyuldu. Ardından minarenin ortasına halat bağlandı. Halatlar da çekicilerle çekilip minare yere indirildi. Ortalığı toz bulutu kaplarken, yıkım çok sayıda kişi ve yakındaki Endüstri Meslek Lisesi'nde bulunan öğrenciler tarafından cep telefonlarına kaydedildi.

  Yıkılacak Nur Camisi'nin yerine Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camii'nin bir benzeri yaptırılacak. Kırıkkale Müftüsü Osman Şarklı, “Yapılacak camimiz çok güzel olacak ve Kırıkkale'nin büyük bir eksikliği giderilecek. En üst katında yaklaşık 3 bin 500 kişinin aynı anda namaz kılabileceği bir yer bulunacak. Bir alt katında gelir sağlaması için alışveriş merkezi, en alt katında ise 2 otopark bulunacak. Ayrıca çok amaçlı müftülük binası ve 600 kişilik konferans salonu da yapılacak” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı