ANKARA HABERLERİ

Minareden 'Oku' mesajı

Murat YILMAZ
26.12.2017 - 16:54Son Güncelleme :

Çamlıdere’de 15. yüzyıl mimarisiyle yeniden inşa edilen Şeyh Ali Semerkandi Mescidi’nin minaresine hilal yerine kalem ve kitap konuldu. Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can, ilk ayet “Oku”dan esinlendiklerini belirterek, “Rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in peşinden gidersek kimse dervişlerin, FETO’ların peşine takılmaz” dedi.

Murat YILMAZ

Çamlıdere Belediyesi, Şeyh Ali Semerkandi Türbesi’nin yanına 15. yüzyıl mimarisine göre Şeyh Ali Semerkandi Mescidi’ni inşa etti. Mescidin minaresinin alem kısmında, ‘hilal’ yerine ‘kitap ve kalem’ konulmasının tercih nedeniyle ilgili Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can, Kur’an-ı Kerim’in ilk ayeti “Oku”dan esinlendiklerini söyledi. Başkan Can, “İslam’ın ilim, bilim ve fene önem veren bir din olduğu mesajını Çamlıdere’den tüm dünyaya veriyoruz. Rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in peşinden gidersek kimse dervişlerin, FETO’ların peşine takılmaz diyoruz” dedi.

Mescidin tüm özellikleriyle Şeyh Ali Semerkandi’nin ilçeye geldiği dönemi yansıttığını ifade eden Başkan Can, şöyle konuştu:

MESAJI DÜNYAYA HAYKIRIYORUZ

“Minarenin alem kısmında normalde hilal olur. Biz oraya ahşaptan bir kitapla kalem koyduk. Kur’an-ı Kerim’in ilk ayeti ‘Oku’yla başlıyor. İslam dini, ilmi, bilimi, okumayı emreden bir dindir simgesi de budur diye ibadethanemizin en uçsal noktasından bu mesajı dünyaya haykırıyoruz.

‘FETO’LARIN PEŞİNE TAKILMAZ’

İslamın ilim, bilim ve fene önem veren bir din olduğu mesajını Çamlıdere’den tüm dünyaya veriyoruz. Kuranı Kerimi okumayan birçok kişi sözde dervişlerin peşinden gidiyor. Rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in peşinden gidersek kimse dervişlerin, FETO’ların peşine takılmaz diyoruz.”

AHŞAP VE KERPİÇTEN  YAPILDI

Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can, mescide ilişkin “Ahşapla kerpiçin buluştuğu bir bina. Her şeyi o döneme özgü. 15. yüzyıldaki gibi ilkel bir minaresi var. İçinde de 25 kişi ibadet edebiliyor” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Minareden 'Oku' mesajı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Aralık 2017 tarihinde saat 15 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Minareden 'Oku' mesajı haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Ekim 2018, Pazar
 • İmsak
  05:21
 • Guneş
  06:43
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  15:55
 • Akşam
  18:30
 • Yatsı
  19:47
Sayfa Başı