ANKARA HABERLERİ

Mimarlar: Ödemez Sigorta:Ödenir

Hürriyet Haber
06.08.2015 - 01:03Son Güncelleme :

Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara 5. İdare Mahkemesi’nin AOÇ’nin tüm alanlarını kapsayan 1/10 binlik planı iptal etmesiyle, Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Ankapark ve çevresindeki yolların hukuk dışı hale geldiğini iddia etti. Candan, “O yollarda sakın kaza yapmayın sigorta ödemez” dedi. SADER Başkanı Kemal Gazioğlu ise, “Tezcan Hanım ironi yapmak istemiştir. Herhangi bir ödemede sıkıntı olmaz” ifadesini kullandı.

Hürriyet Haber

Başkent’te dün, Ankara 5. İdare Mahkemesi’nin Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) tüm alanlarını kapsayan 1/10 binlik Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nı oybirliğiyle iptal etmesi kadar, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın açıklamaları da tartışıldı.
Candan, kararın ardından yaptığı açıklamada, özetle şunları kaydetti:
“Saray artık katlamalı olarak kaçaktır. Ankapark, yollar, hepsi kaçaktır. Atatürk Orman Çiftliği alanlarında 1/10 bin’lik Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nın mahkeme kararıyla iptal edilmesi ile oradaki 40 metrelik yollar, bağlantı yolları, kavşaklar tamamen hukuksuz ve yok hükmünde. Orada kaza yapan sürücülerin sigortalarından para almaları çok zor. Çünkü hukuken o yol yok. AOÇ yollarında kazaya kurban gitmeyin.”

İRONİ YAPMAK İSTEMİŞTİR

Ankara Hürriyet, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan’ın bu iddiasını, Sigorta Acenteleri Derneği (SADER) Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Gazioğlu’na sordu. SADER Başkanı Gazioğlu, şu açıklamayı yaptı:
“Tezcan Hanım ironi yapmak istemiştir. Devletin karayolunda olabilecek, belediyenin açtığı yolda olabilecek her türlü kazada sigorta şirketleri ödeme yapmak zorundalar. Devletin açtığı resmi bir yol. Vatandaş oradan giderken oranın kaçak olup olmadığını, oranın imara açılıp açılmadığını bilemez. Yol açılmış, vatandaş oradan geçiyor. Belki orada Tezcan Hanım ironi yapmak istemiştir. Herhangi bir ödemede sıkıntı olmaz. Sigorta şirketleri hasarı ödemekle yükümlüdür. Sigorta şirketleri herhangi bir şey yapmazlar hasarın tamamı ödenir. Şu anda son yargının verdiği kararlarda alışveriş merkezlerinin açık otoparklarında yapılan kazaların hasarları da sigorta şirketlerinin ödeme yükümlülüğü şeklinde.” Murat YILMAZ

SİT’E UYGUN DEĞİL

Ankara 5. İdare Mahkemesi, 1/10 binlik nazım plan kararlarıyla AOÇ’ye getirilen fonksiyonların 1. Derece Doğal ve Tarihi SİT alanı’na uygun olmadığına hükmetti. Mahkemenin 13 Temmuz’daki 31 sayfadan oluşan iptal kararında özetle şu görüşlere yer verildi:
“1/10.000 ölçekli Ulaşım Şemasının planlama hiyerarşine yönelik ilkelere uygun olmadığı, nazım imar planı tekniği ve ilkelere uygun hazırlanmadığı, nazım plan kararları ile getirilen fonksiyonların dağılımının AOÇ’nin kuruluş amacına uygun olmadığı, nazım plan kararları ile getirilen fonksiyonların 1. Derece Doğal ve Tarihi Sit Alanı’na uygun olmadığı planla getirilen ikili fonksiyonların kullanımına yönelik plan notlarında açıklama getirilmediği, plan notları ile ilgili belirsizlikler bulunduğu, ulaşım şemasının hazırlanmasında ön inceleme ve değerlendirme yapılmadığı, ulaşım şemasının hazırlanmasında bilimsel bir altyapının bulunmadığı, peyzaj ekololoji prensiplerinin gözardı edildiği, dolayısıyla imar mevzuatı, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olduğu sonucuna varıldığından dava konusu işlemlerde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.“

AOÇ’de yapılan Saray, Ankapark, 40 metrelik yollar, bağlantı yolları, kavşakların hepsi bu kararla katmerli kaçak haline gelmiştir. Bu ülkeyi yönetenler 2014 Mart ayından beri hukuka uymuyorlar. Haklarında bir kez daha suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mimarlar: Ödemez Sigorta:Ödenir haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı