Gündem Haberleri

  Mimarlar Odası'ndan iddia: "Saray'ın ısınma maliyeti ile Bayburt ısıtılabiliyor"

  Cihan
  14.01.2015 - 15:50 | Son Güncelleme:

  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın doğalgazla ısıtma bedelinin 10 milyon lira olduğu iddia etti. Oda, Saray'ın ısınma maliyeti ile bir sezonda Bayburt ilinin ısıtılabileceğini öne sürdü.

  Saray'a ilişkin maliyet açıklamalarıyla dikkatleri üzerine çeken Mimarlar Odası Ankara Şubesi, basın toplantısıyla bu sefer de Saray'ın 'ısıtma bedeli'ni açıkladı. Çarpıcı rakamlar açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saray'ın 6 aylık ısıtma bedelinin 10 milyon lira olduğunu öne sürdü.

  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Saray’ın 6 aylık doğalgaz ısıtma maliyeti 10 milyon lira olarak kent izleme merkezi uzmanlarımız tarafından hesaplandı. 6 ay kış, 6 ay yaz olduğu düşünülerek hesaplamalar yapıldı. Saray’ın günlük 12 saat ısıtıldığı tahmini üzerinden maliyet hesaplandı. Oysa günlük 12 saat ile o büyüklükteki bir binanın ısıtılmayacağını düşünüyoruz, muhtemelen 24 saat ısıtılıyordur. Hesaplamalar en az maliyet üzerinden yapıldı. Isıtma süreleri farklıysa daha ciddi rakamları bulabilir” şeklinde konuştu

  "SARAY’IN BİR SEZONLUK DOĞALGAZ TÜKETİMİ 8 BİN 333 HANEYE BEDEL"

  Candan, Saray’ın ısınma maliyetiyle bir sezonda Bayburt ilinin ısıtabileceğini iddia ederek şöyle konuştu: “1. Derece Doğal Sit Alanı’na yapılan Saray’a harcanan her bir kuruş hukuksuz bir inşaata harcanmıştır. Kış ayındayız, yoksullar, evsizler üşürken yöneticiler ısınmak için 10 milyon lira doğalgaz parası harcıyor. Her doğalgazlı evde olduğu gibi yıllık sıcak su da kullanılıyor. 12 aylık yıllık sıcak su bedeli de 2 milyon Türk lirası. Aylık 166 bin 666 lira sıcak su bedeli var. Asgari ücretli 167 kişi sadece Saray’ın sıcak suyu bedeline çalışıyor. Halkımızın aylık doğalgaz tüketim bedeli 6 ayda bin 200 lira civarında. Saray’ın bir sezonluk doğalgaz tüketimi 8 bin 333 haneye bedel bir tüketim oluyor. Bir hanenin dört kişilik bir ailenin yaşadığını düşünürsek 34 bin kişiyi ısıtır. Bayburt’un yarısını ısıtır. Bayburt’un yüzde yirmisinin doğalgaz kullandığını düşünürsek sadece bir kışta Bayburt ilini tamamıyla ısıtmaya yeter. Saray’sa vergilerimizin harcandığını, şatafat ve israf gözler önünde duruyor.”

  "PROJE ÇİZİM BEDELLERİ 200 MİLYON LİRA" İDDİASI

  Her inşaat için statik, tesisat, peyzaj ve mimari projelerinin çizilmesi gerektiğini hatırlatan Candan, “Mimari projeler Odamızda mesleki denetime gelir ve proje maliyeti hesaplanır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın değerlerinin çok çok üzerinde inşaat maliyeti ile karşı karşıyayız. Birim maliyet 5 bin liradan hesaplandığında toplam olarak mimari/statik/mekanik projelerinin çizilmesi ve mesleki kontrollerinin yapılması 200 milyon lira. Sadece projesi en az 200 milyona çizilmiştir. Kaçak Saray’da israf çok büyük ve doğalgazı, elektriği su faturalarıyla da durmayan bir israf var” ifadelerini kullandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı