İZMİR HABERLERİ

Mimarlar odasından Büyükşehir'e kıyı tasarımı ve tramvay uyarısı

DHA
27.04.2016 - 15:27Son Güncelleme :

Mimarlar odasından Büyükşehir'e kıyı tasarımı ve tramvay uyarısı

DHA

MİMARLAR Odası İzmir Şubesi Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ve yönetim kurulu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni yapımı devam eden Konak ve Karşıyaka tramvayları ve Kıyı Tasarımı projelerini meslek odaları ve bilimsel kuruluşların görüş ve önerileri dikkate alınmadan özensizce yaptığını önesürdü.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin tramvay ve kıyı tasarım projelerine Mimarlar Odası'ndan sert eleştiri geldi. Şube Başkanı Halil İbrahim Alpaslan, Büyükşehir Belediyesi'nin kent merkezindeki tramvay seçeneğini hayata geçirmesinin olumlu bir adım olduğunu ancak İzmir için büyük önem taşıyan ve maliyeti yüksek bu projenin süreci ne yazık ki katılımcı yönetim anlayışından uzak, kentlilerin, ilgili meslek odaları ve bilimsel kurumların görüş ve önerilerine kapalı sürdürüldüğünü dikkat çekti. Son günlerde özellikle tramvay projesinin rasyonel, kamu yararına uygun ve çevreye duyarlı olduğuna dair ciddi şüphe ve endişelere yol açtığını belirten Alpaslan projenin güzergah ve çevre duyarsızlığı olmak üzere iki temel sorunu bulunduğunu söyledi.

Hem Karşıyaka hem de Konak'ta güzergahların önemli kısımlarının yolcu talebinin yoğun olmadığı, deniz ulaşımı alternatifine sahip kıyı şeridinden devam etmesinin tramvayın trafikte amaçlanan rahatlamayı sağlayacağına kuşku düşürdüğünü belirten Alpaslan, "Birçok uzmanın uzlaştığı görüş İzmir'de kıyı kesiminde paralel bir hattın değil kıyıdan iç kesimlere uzanacak hatların gerekli olduğu yönündedir. Kıyı kesimindeki toplu ulaşım, geliştirilmeye çalışılsa da hala çağdaş standartların çok altında yararlanılabilen deniz ulaşımıyla karşılanmalıdır. Bir diğer sorun da hala güzergahın netleşmemiş olmasıdır. Yakın zamandaki bir değişiklikle Şehit Nevres Bulvarı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na çıkması planlanan hat Gazi Bulvarı'na alınmıştır. Bu tip revizyonlar projenin yeterli ön çalışma yapılarak oluşturulduğuna dair ciddi şüphelere yol açmaktadır. En önemlisi tramvay güzergahındaki ağaçların kesilmesi ya da taşınması kabul edilebilir değildir. Kent merkezindeki sınırlı yeşil alanları arttırmak için çaba harcanması gerekirken var olan yetişkin ağaçları kesmek veya taşımak kentsel mekanların niteliğinin düşmesine yol açacaktır. Gezi Parkı'ndaki ağaçlar için canı pahasına direnen bu topluma artık 'biz sizin ağaçlarınızı taşıdık' deme cüreti gösterilmemelidir. Bu bağlamda şimdiye kadar nereden, kaç ağacın kesildiğinin, kaç ağacın taşındığının, taşınan ağaçların şu anki durumlarının ne olduğunun ve süreçte ağaç kesimi ya da taşınmasının söz konusu olup olmadığı açıklanmalıdır" dedi.

Kıyı Tasarımı projesiyle ilgili de eleştiri de bulunan Alpaslan iç kesimlerine göre oldukça iyi durumda olan kıyı bandına bu kadar maliyetli ve rekreatif ağırlıklı projeler geliştirilmesinin kentin önceliği olduğunu iddia etmenin mümkün olmadığını söyledi. Alpaslan "Aynı tasarım emeği ve maddi kaynağı kentin tasarıma, nitelikli mekanlara muhtaç iç bölgelerine yönlendirmektense kıyı bandında yeşil yaya üstgeçitleri yapmak, döşeme taşlarını değiştirmek gibi projelere öncelik vermek tartışılması gereken bir stratejidir. Özellikle Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda kıyının gerekli raporlar hazırlanıp, planlar onanmadan, çevresel etkileri değerlendirilmeden doldurulması ve bir çok ağacın yok edilmesi ne yazık ki çevresel duyarsızlığın tramvay projesi ile sınırlı bir istisna değil belediyede yerleşen bir tavır olduğunu göstermektedir" dedi.

Demokratik ve katılımcı yerel yönetimi hak eden kentimizin sosyal demokrat belediyeciliği benimsediğini iddia eden yerel yönetim mekanizmasının kenti ve kentliyi yakından ilgilendiren böylesine kritik projeleri daha şeffaf, katılımcı ve çevreci bir süreçle yürütmesini beklediklerini belirten Alpaslan "Tramvay gibi kentin toplu ulaşım sorununa yeni bir soluk getirebilecek bir alternatifin yeterli bilgilendirme yapılmadan, mesleki ve bilimsel kuruluşların görüş ve önerileri dikkate alınmadan özensizce yapılmasına, kentin iç kesimlerinin acil altyapı ve nitelikli mekan gereksinimi içindeyken kaynakların kıyıya aktarılmasına bu kentte kimsenin hoşgörü göstermeyeceğini vurgulamak isteriz" dedi.

İZMİR (DHA)

foto 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Mimarlar odasından Büyükşehir'e kıyı tasarımı ve tramvay uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Nisan 2016 tarihinde saat 15 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mimarlar odasından Büyükşehir'e kıyı tasarımı ve tramvay uyarısı haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  14 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:35
  • Guneş
   07:12
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:44
  • Yatsı
   20:08
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı