BURSA HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

Mimarlar Odası:"Bursa Büyükşehir Belediyesi kentsel dönüşümden rant sağlıyor"

DHA
05.10.2017 - 12:53Son Güncelleme :
DHA

Enver Fatih TIKIR/BURSA, (DHA) - TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Can Şimşek, 0.50 emsal artışıyla ilgili olarak belediyeleri hedef aldı. Şimşek, "Bursa Büyükşehir Belediyesi bu işten çok ciddi paralar alıyor veya karşılığında müteahhitlere inşaatlar yaptırıyor. Bugün birçok okulun, normalde Büyükşehir Belediyesi'nin yapması gereken sağlık ocağının kentsel dönüşüm yapan müteahhitlerce yapıldığını biliyoruz" dedi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Mimarlar Odası Bursa Şubesi Dünya Mimarlık Haftası etkinlikleri kapsamında basın mensupları ile biraraya geldi. Şube Başkanı Can Şimşek, etkinlikte yaptığı açıklamada, 0.50 emsal artışının Bursa için bir kabusa dönüştüğünü savundu. Başkan Şimşek, "Bu 2015 Mayıs ayında olağan meclis toplantısında gündeme gelen konuydu. Daha ilk günden itibaren bu konuya tepkimizi dile getirdik. Çünkü hiçbir bilimsel altyapısı olmadan, teknik altyapısı olmadan, zaten çok da planlı gelişmeyen ülkemizde ve kentlerimizde böyle bir uygulamanın kent için cinayet olacağını defalarca ifade ettik. Geldiğimiz noktada değişen yüzlerce plan, yapılan yüzlerce plan değişikliği, parsel ölçeğinde ve açılan 100'ün üzerinde dava sonucunda artık geri dönüşler başladığında, planlar iptal edildiğinde, bu sefer vatandaşlara odalarımızı hedef göstermeye başladılar" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının da Mimarlar Odası ile aynı görüşte olduğunu söyleyen Can Şimşek, "Sen planlama ilkelerine, donatı hesaplarına uyabiliyorsan 0.50'ye kadar emsal artışını, çok zorunlu ise, verebilirsin. Ancak geçen plan değişikliklerinin birçoğunda hesaplama bile yok. Bugün Ataevler'de bir sitede 130 daireden çıkıyor 960 daireye, bir site çıkıyor 200 daireden 500 daireye. Nasıl oluyor da hangi şekilde bir hesaplama ile böyle bir artış elde edilebiliyor" dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin de emsal artışından ciddi rant sağladığını iddia eden Şimşek, "Tabii bir diğer yandan Bursa Büyükşehir Belediyesi bu işten çok ciddi paralar alıyor veya karşılığında müteahhitlere inşaatlar yaptırıyor. Bugün normalde Büyükşehir Belediyesi'nin  yapması gereken birçok okulu ve sağlık ocağını kentsel dönüşüm yapan müteahhitlerce yapıldığını biliyoruz. 1999 depreminden bu yana Türkiye'de gerçekten deprem politikası ile ilgili bir plan oluşturulmuş değil. Dönüşümle ilgili ciddi manada çalışma yapılmış değil. Riskli yapı analizi ortaya konulmuş değil. Hiçbir şey yok, ama geldik 0.50'ye kilitlendik. 2015 yılından itibaren bunu Bursa'nın kurtuluşu gibi gösteriyoruz. 2 senenin sonunda dönüşen yerler her ne hikmetse Bursa'da gayrimenkul fiyatlarının en yüksek olduğu yerler. Zaten bu kente yeterince kıydılar. Artık daha fazla tahrip etmelerine izin vermek istemiyoruz, ama gücümüz hukuka başvurmakla sınırlı kalıyor" şeklinde konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mimarlar Odası:"Bursa Büyükşehir Belediyesi kentsel dönüşümden rant sağlıyor" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  05 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:17
  • Guneş
   06:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   18:49
  • Yatsı
   20:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı