ANKARA HABERLERİ

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan:

AA / Fatih Erkan Doğan
17.12.2014 - 14:53Son Güncelleme :

- "Anayasa ve kanundan aldığımız yetkileri demokratik yollardan kullandığımız için susturulmak isteniyoruz. TMMOB ve odamıza yasal bir düzenleme operasyonu var"

YEREL HABERLER ANKARA

AA / Fatih Erkan Doğan

ANKARA (AA) - Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Anayasa ve kanundan aldıkları yetkileri demokratik yollardan kullandıkları için susturulmak istendiklerini ileri sürerek, "TMMOB ve odamıza yasal bir düzenleme operasyonu var" dedi.

Candan, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin düzenlediği basın toplantısında, gündeme getirilen yasal düzenlemelerle meslek odaları üzerinde baskı kurulmaya çalışıldığını savundu.

Anayasanın verdiği görevi yerine getiren kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu olduklarını ifade eden Candan, kamu yararı bulunmayan projelerde dava açarak yürütmeyi durdurma kararı aldırmalarının yöneticilerde rahatsızlık meydana getirdiğini ileri sürdü. Meslek odası yetkililerinin baskılara maruz kaldığını iddia eden Candan, şöyle devam etti:

"Anayasa bize kamu yararı konusunda 'bilimsel, mesleki bilgimizi kullanarak ve anlatarak üzerimize düşen her şeyi yapın' diye görev veriyor. Bunun içinde eğer bir karar, kentte ilgili bir süreç, birisinin aşırı zenginleşmesini sağlayacak fakat halka yararı olmayacaksa dava açıyoruz. Dava açma süreçlerinde ise yürütmeyi durdurma kararı aldırdığımızda yöneticilerimiz tehdit ediliyor. Odalar üzerindeki yasal mevzuatın değiştirilmesi gündeme geliyor. Onunla birlikte bir baskı süreci meslek odalarının üzerine gelmeye başlıyor."

Candan, Anayasa'nın 135. maddesi ve 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu ile kendilerine verilen yetkileri demokratik yollardan kullandıklarını ifade etti.

Mesleki bilgilerini halkın yararına kullandıkları için susturulmak istendiklerini iddia eden Candan, "Tek sesli bir muhalefet ortamı yaratılmak veya muhalefetsiz bir ortam yaratılmak hedefiyle Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine ve odamıza yasal bir düzenleme operasyonu var ve bunun arkasının da farklı şekillerde geleceği söyleniyor. Biz haklı ve meşru olduğumuz noktalarda mücadelemize devam edeceğiz ve halka doğru bilgilendirmeleri yapacağız" şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan: haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:17
  • Guneş
   06:56
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:12
  • Yatsı
   19:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı