Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mimarlar ne arıyorlar?

  Hürriyet Haber
  28 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 28 Şubat 2000 - 00:01

  Tepe Mimarlık Kültür Merkezi tarafından düzenlenen ‘‘Mimarlıkta Yeni Arayışlar: Genç Türk Mimarları'' isimli sergi 4 Mart'a kadar Bilgi Üniversitesi'nin tahsis ettiği Sıraselviler'deki Bilgi Atölye 111'de açık kalacak.

  Haftanın her günü 24 saat görülebilecek sergide Han Tümertekin, Murat-Melkan Tabanlıoğlu, Mehmet Kütükçüoğlu-Kerem Yazgan, Can Çinici, Gökhan Avcıoğlu, Nevzat Sayın-Elvan Uluutku, Deniz Aslan-Arda İnceoğlu, Emre Arolat ve Semra Teber'in farklı bir mimari yaklaşımla projelendirdiği, uygulanmış veya uygulanma aşamasına gelmiş çalışmalardan örnekler yer alıyor.

  Bu sergiye katılan 35 yapıt, Tepe Mimarlık Kültür Merkezi'nin düzenlediği, mimaride yenilikçi tavrın süreklilik ve tutarlılığının değerlendirildiği ‘‘Mimarlıkta Yeni Arayışlar: Genç Türk Mimarları'' konulu yarışmayı kazanan ve yapıtları sergilenmeye değer bulanan genç mimarların ürünleri.

  İstanbul Bilgi Üniversitesi Taksim Kampüsü, Bilgi Atölye 111, Sıraselviler.

  Anadolu’da Konut ve Yerleşme

  Tepe Mimarlık Kültür Merkezi'nin çıkardığı bir kitaptan da bahsedelim. ‘‘Tarihten Günümüze Anadolu'da Konut ve Yerleşme''. Prof. Yıldız Sey'in yayına hazırladığı ve Anadolu mimarlık tarihini aydınlatmayı amaçlayan bu kitap, öncelikle mimarların ve mimarlık ve tarihi konusunda araştırma yapan bilim adamlarının ilgisini çekecek. Kitap, 1996 yılında Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı tarafından İstanbul'daki tarihi Darphane-i Amire binalarında aynı isimle açılan serginin içerik ve görsel malzemelirinden yararlanılarak hazırlanmış.

  Mimarideki farklı arayışları inceleyen kitap, yakın geçmişin ve günümüzün konutlarını da ‘‘modernizm'' başlığı altında inceliyor. Betonarme apartman, toplu konut, göç, gecekondu, kamu yapıları, banliyö evi, apartman, sıra evler başlıkları altında yapılan incelemelerde buralarda yaşanan sorunlar da gözler önüne serilmiş. Kitap ayrıca Neolitik-Kalkolitik çağdan günümüze kadar Anadolu'daki konutlar ve yerleşim türleri hakkında da bilgi içeriyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı