ANKARA HABERLERİ

Mimarlar Bakanlığın önünde

Hürriyet Haber
16.08.2012 - 16:45Son Güncelleme :
Hürriyet Haber

MİMARLAR Odası Başkanı Eyüp Muhcu, "Bugün başta İstanbul olmak üzere zaten yetersiz olan, hele deprem düşünüldüğünde hayati öneme sahip bütün kentsel açık alanlar, dere yatakları, orman ve tarım alanları, hiç bir planlama disiplin ve kararına bağlı olmaksızın bizzat TOKİ eliyle yapılaşmaya açılmakta ve kentler büyük bir tehlikeye atılmaktadır" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önünde toplanan Mimarlar Odası üyesi bir grup adına Mimarlar Odası başkanı Muhcu bir açıklama yaptı. Muhcu, 17 Ağustos 1999'da büyük ve yıkıcı bir depremin Marmara Bölgesi'nin vurmasının, yaklaşık 20 bin vatandaşın hayatını kaybetmesinin; binlerce kişinin yaralanması ve yapı stokunun yerle bir olmasının, hiçbir zaman hafızalardan silinmeyecek görüntülerin yaşanması ile Türkiye'nin afetler tarihinde önemli kırılma noktalarından birisi olduğunu vurguladı. Muhcu, başta depremler olmak üzere doğal afetler bahane edilerek ülkenin doğal, kültürel ve tarihsel değerlerinin kısa vadeli ekonomik ve siyasi çıkarlara feda edilmesine ve buna karşın kentlerin afet risklerine daha da açık hale gelmesine 'dur' demek için açıklama yaptıklarını söyledi.

Afet riskine açık yapılaşma

Deprem sırasında toplanma yeri olarak tespit edilen ve yapı yasağı olan alanların zamanla yapılaşmaya açıldığını iddia eden Muhcu, acil tedbirler olarak öngörülen uygulamaların gerçekleştirilemediği, alınan kimi tedbirlerin ise geçersiz hale geldiğini kaydetti. Muhcu şöyle devam etti:
 "Bugün başta İstanbul olmak üzere zaten yetersiz olan, hele deprem düşünüldüğünde hayati öneme sahip bütün kentsel açık alanlar, dere yatakları, orman ve tarım alanları, hiç bir planlama disiplin ve kararına bağlı olmaksızın bizzat TOKİ eliyle yapılaşmaya açılmakta ve kentler büyük bir tehlikeye atılmaktadır. Bunlar yetmezmiş gibi son günlerde kıyı ve dolgu alanların betonlaşması için yasa hazırlıkları yapılmaktadır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mimarlar Bakanlığın önünde haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:03
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı