MERSİN HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Mimar ve mühendislerden imar affına tepki

DHA
13.06.2018 - 14:56Son Güncelleme :
DHA

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA) – MERSİN’de bir araya gelen mimar ve mühendisler odası temsilcileri, imar affı ile kaçak yapılaşmanın geleceğe dönük olarak özendirdiğini doğal alanların talan edilmesinin önü açıldığı dile getirdi.
Mimar ve mühendis odaları temsilcileri İnşaat Mühendisleri Odası’nda bir araya geldi. Burada odalar adına söz alan Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Seyfettin Atar, imar affı ile 31 Aralık 2018 tarihine kadar öngörülen kayıt bedelinin ödenmesi halinde Yapı Kayıt Belgesi verilebileceği, başvuruya konu yapının ve arsanın mülkiyet durumunun, yapı sınıf ve grubunun ve diğer hususların bakanlık tarafından hazırlanan Yapı Kayıt Sistemine, yapı sahibinin beyanına göre kaydedileceğini söyledi. 
Atar, aftan yararlanacak yapı türleri incelendiğinde; tarım alanlarındaki yapılaşmalar, sanayi yapıları ve 7 kata kadar entegre sanayi yapıları, 8 kat ve üstü yüksek katlı yapılar, lüks binalar, villalar, alışveriş kompleksleri, hastaneler ile af kapsamının çok geniş olduğu görüldüğünü belirterek, "Çevresel etkilerine ve kentleşme açısından getireceği sorunlara bakılmaksızın doğal alanlarımızda yapılan kaçak sanayi yapıları ile kentlerin siluetlerini olumsuz etkileyen ve kentlere maliyeti toplum tarafından karşılanan, büyük altyapı sorunlarına yol açan, donatı standartlarını düşüren yüksek katlı yapılaşmalar da bu yasadan yararlanmaktadır. Bunlara ek olarak kaçak AVM, hastane, sanayi gibi ticari işletmeler de af kapsamına alınmakta; kıt kanaat, çoğunlukla uzun yıllar borçlanarak konut edinmeye çalışan yasalara uyarak yaşamaya çabalayan vatandaşların kentsel yaşam kalitesinin yükseltilmesine yönelik düzenlemeler yapılması gerekirken, bireysel ticari çıkar edinimine yönelik yasadışı uygulamalar gözetilmektedir" dedi.
Afla orman, mera, kıyı, kent toprakları gibi bütün kamusal alanların işgalinin ve talanının önü açıldığını kaydeden Atar, "Kaçak yapılaşma ile doğal değerlerin tahribatı, hukuksuzluk özendirilmiş; çarpık ve düzensiz kentleşme kalıcılaştırılmıştır. Üzerine kaçak yapı yapılan hazine ya da belediye taşınmazlarının dahi ilgililere satışı öngörülerek, kamu taşınmazlarının işgalinin ve yağmalanmasının, çarpık yapılaşmanın, düzensiz, plansız kentleşmenin hukuksal alt yapısı hazırlanmıştır. Yüzde 66'ı birinci ve ikinci derece deprem kuşağında olan ülkemizde, depreme dayanıklı bilime, tekniğe ve mühendisliğe uygun yapıların oluşmasına yerine, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit edecek yapıların meşru kılınmasının önü açılmıştır. Yasalara ve kurallara uygun yaşayan bireyler için yasalara uymayanlar lehine yapılan düzenlemelerle oluşturulan eşitsizlik olgusuyla devlete, hukuka ve adalete olan güvenin sarsılmasına yol açılmıştır" diye konuştu.
İmar affı daha sonra yapılacak afların birer nedeni olarak ortaya çıktığını kaydeden Atar, sözlerini şöyle tamamladı:
"Bugün bir kez daha inşaat yapım ruhsatının en temel eki olan projelere uymayıp kaçak ve yasa dışı inşaat yapanlar ödüllendiriliyor. Birkaç kat kaçak yapı yapabilirsin. İnşaatlarını enine ve boyuna büyütebilirsin. Hatta inşaat yapmak için arazi ve arsanın senin olmasına da gerek yok. Her hangi bir kamu arazisini işgal ederek inşaat yapabilirsin. Nasıl olsa af gelecek anlayışı var. Bu anlayış, kaçak ve mühendislik hizmeti almadan inşaat yapmanın önünü sürekli olarak açık tutuyor. Bu uygulamanın hayata geçirilmesiyle ülkemizin geleceği, belki bir 50 yılı daha sosyolojik, toplumsal, ekonomik ve mekansal birçok soruna gebe bırakılmaktadır."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mimar ve mühendislerden imar affına tepki haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MERSİN(İÇEL) NAMAZ VAKİTLERİ

01 Ağustos 2018, Çarşamba
 • İmsak
  04:06
 • Guneş
  05:40
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  16:41
 • Akşam
  19:56
 • Yatsı
  21:24

MERSİN NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Adalet Eczanesi

  Merkez
 • Anatolia (Yenisehir) Eczanesi

  Merkez
 • Barış Eczanesi

  Merkez
 • Beydağı Eczanesi

  Merkez
 • Buket Eczanesi

  Merkez
 • Doğa Eczanesi

  Merkez
 • Esin Eczanesi

  Merkez
 • Kaplan Eczanesi

  Merkez
 • Şehir Eczanesi

  Merkez
 • Zeynep Eczanesi

  Merkez
Sayfa Başı