Gündem Haberleri

  Mimar Taut anısına sergi

  Hürriyet Haber
  27.10.2005 - 16:09 | Son Güncelleme:

  Nazi zulmünden kaçarak Türkiye'ye gelen ve kalan yaşamını burada tamamlayan modern mimarinin ünlü isimlerinden Bruno Taut, doğumunun 125. yılında İzmir'de düzenlenen sergiyle anılacak.

  Taut'un da ilk üyelerinden biri olduğu Deutsche Werkbund (Alman Yapı Derneği) tarafından “Berlin'deki Renkli Yapıların Ustası” adıyla hazırlanan sergide, Bruno Taut'un 1920'li yıllarda Berlin ve çevresinde yaptığı konutlar ve sitelerden örnek görünümler yer alacak.

  İzmir Sanat'ta 8 Kasım'da açılacak sergi, ay sonuna kadar gezilebilecek.

  BRUNO TAUT KİMDİR?

  Almanya'da 1880 yılında doğan Bruno Taut, hayatının büyük bölümünü Berlin'de geçirmiştir. Berlin'de çok sayıda modern yapıya imza atan Taut, Almanya'da Nazizmin egemen olmaya başlaması nedeniyle 1933 yılında İsviçre'ye, ardından Japonya'ya, son olarak da 1936 yılında Türkiye'ye iltica etmiştir.

  İstanbul'da Güzel Sanatlar Akademisi'nde Mimarlık Bölümü'nün başında bulunan ve Ankara'da Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat Bölümü şefliği yapan Bruno Taut, Türkiye'de de çok sayıda önemli esere imza atmıştır.

  Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi binası, Taut'un Türkiye'deki önemli eserleri arasında yer almaktadır.

  Taut, 1938 yılında İstanbul'da vefat etmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı