Gündem Haberleri

  Milyonlarca kara delik ve galaksi bulundu

  AA
  30.08.2012 - 19:40 | Son Güncelleme:

  Bilim adamları, evrenin derinliklerinde milyonlarca kara delik ve son derece sıcak “Sıradışı” galaksiler buldu. NASA'dan Peter Eisenhardt, keşfedilen galaksilerin şimdiye kadar bildikleri her şeyden farklı olduğunu kaydetti.

  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Wise adlı teleskobunu kullanan astronomlar, ilk kez evrendeki en parlak cisimleri gördüklerini açıkladı. Sıcaklık ve dalgaboyu arasındaki bağlantıyı kullanan teleskopla yapılan keşfin, insanoğlunun galaksilerin ve kara deliklerin nasıl ortaya çıktığını anlamasına yardımcı olması bekleniyor.

  NASA'dan Daniel Stern, çoğu büyük galaksinin merkezinde kara deliklerin olduğu bilindiğini ancak galaksilerle kara deliklerin nasıl birlikte geliştiklerinin hala gizemini koruduğunu söyledi.

  "NASIL OLDUĞUNU ANLAMAYA ÇALIŞIYORUZ"

  Işığın dalgaboylarını izleyen Wise Teleskobu ile yer çekiminin ışığın bile kaçmasını engelleyecek kadar güçlü olduğu bir bölge keşfettiklerini ifade eden Stern, Wise Teleskobu'nun bulduğu genç kara deliklerden gelen X ışınlarını incelemek için Nükleer Spektroskopik Teleskop Dizisi (Nustar) teleskobunu kullandıklarını belirtti.

  “Astrophysical Journal” dergisinde yayımlanan araştırmanın yazarı Stern, Nustar Teleskobu'yla genç kara deliklerin yüksek enerjili X-ışınlarını incelediklerini ve nasıl bu kadar yoğun olduklarını anlamaya çalıştıklarını dile getirdi.NASA'dan Peter Eisenhardt ise Wise Teleskobu yardımıyla keşfettikleri son derece sıcak ve parlak galaksilerin kendi yıldızlarının kütlesinden önce kendi kara deliklerini oluşturmuş olabileceğine dikkati çekti. Eisenhardt, keşfedilen galaksilerin şimdiye kadar bildikleri her şeyden farklı olduğunu kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı