Dünya Haberleri

DÜNYA

  Milyonlarca Afrikalı ölümle karşı karşıya

  hurriyet.com.tr
  17 Aralık 2009 - 11:33Son Güncelleme : 17 Aralık 2009 - 16:39

  Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, Doğu Afrika’nın tarım alanlarına birkaç ay içinde yağmur yağmaması halinde milyonlarca insanın ölümle burun buruna geleceğini açıkladı.

  AFRİKA'DAN KURAKLIK GÖRÜNTÜLERİ  

  Etiyopya, Kenya, Somali, Eritre ve Cibuti’yi içine alan Doğu Afrika bölgesi son 20 yılın en ciddi kuraklığı ile karşı karşıya. Son altı mevsimdir yağış almayan bölge’de yeterli tahıl yetiştirilememesi nedeniyle 23 milyondan fazla insan öldürücü boyuta varan açlık tehlikesi yaşıyor.      

  Oxfam, Kasım ayı içinde Kenya’nın kuzey bölgeleri, Etiyopya’nın yüksek arazilerine ve Somali’ye normal miktarın yüzde beşinden bile az yağmur düştüğünü belirtirken, özellikle Somali’de 3.6 milyon insanın açlık çektiğini ifade etti.

  Kuruluş, başta BM olmak üzere uluslararası örgütleri yardıma çağırdı.

  GIDA STOKLARI YETERSİZ
  Açlık nedeniyle Kenya’nın Turkana bölgesinde her üç çocuktan birinin yetersiz beslendiğine dikkat çekilirken, Doğu Afrika’nın kısa dönem gıda stoklarının tükenmek üzere olduğu, 1.5 milyon büyükbaş hayvanın kuraklık yüzünden telef olduğu belirtildi.

  Yetkililer, hayatta kalabilen hayvanların çok yüksek fiyatlara satılmak istendiğini, en kötü durumun ise çiftçilerin tarlalarını terk ederek zaten işsizliğin tavan olduğu şehirlere göç etmeleri olduğunu ifade ettiler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı