Milyarderler Türkiye'yi dokuza katladı

hurriyet.com.tr
18.09.2012 - 11:19 | Son Güncelleme:

Yapılan bir araştırma geçen yıl sadece multimilyarderlerin servetlerine servet kattığını ortaya çıkardı. Dünyadaki dolar milyarderi sayısı yüzde 10’a yakın bir artışla 2 bin 160’a çıktı. Dünya milyarderlerinin net mal varlığı ise 760 milyar dolarlık artışla 6.2 trilyon dolara çıktı.

Bu Türkiye’nin milli gelirinin yaklaşık 9 katına denk geliyor.                

Türkiye'nin 2011 milli gelirinin 765 milyar dolar olduğu göz önüne alındığında, dünyadaki multi milyarderlerin bir yıllık gelir artışlarıyla yaklaşık olarak aynı rakama denk geldiği görülüyor.   

Singapur merkezli varlık şirketi Wealth- X’in raporuna göre, mal varlığı 30 milyon doların üzerinde olan kişilerin sayısı yüzde 0.6 arttı.

Şu anda dünyada 187 bin 380 kişinin mal varlığı 30 milyon doların üzerinde. 30 milyon doların üzerinde servetleri olan kişilerin toplam mal varlıkları yüzde 1.8’lik düşüşle, 25.8 milyar dolara geriledi.

En büyük zarar ise mal varlığı 200 milyon ile 500 milyon dolar arasında olanlara geldi.

Wealth-X’in CEO’su Mykolas Rambus, milyarderlerin kriz zamanlarında daha iyi finansal tavsiyeler aldığını ifade etti.

Rambus, “Milyarderler, dünyanın geri kalanı sorun yaşarken, piyasalarda oldukça başarılı işlere imza attılar. Bu süreçte danışmanlar için milyarderler müşterilerini daha da zengin edecek fırsatlar doğdu” dedi.

Yine de milyoner ve milyarderlerin performanslarının bölgelere göre değişiklik gösterdiği görüldü.

Asyalı zenginlerin net varlıkları, borsalardaki zayıf performansları ve ihracata olan talebin azalmasından dolayı yüzde 6.8 düştü. Kuzey Amerika’da mal varlıkları 30 milyon doların üzerinde olanların servetlerinin yüzde 2.8 artarak, 8.88 trilyon dolara çıktığı görüldü.

Wealth- X, Asya’nın zengin kişi sayısında ABD’yi geride bırakma potansiyeli olduğunu ancak bunun 2020’ya kadar mümkün olmayacağını ifade etti.

DOKTOR KIYAMET FED’E YÜKLENDİ

Yazdığı kitap nedeniyle adı Doktor Kıyamet olarak bilenen finansal danışman ve yatırım gurusu Mark Faber, ABD Merkez Bankası'nın attığı adımlarla ve finansal genişleme paketleriyle zenginlerin daha zenginleşmesine neden olduğunu söyledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı