Gündem Haberleri

  Miloseviç'in diplomatik sırları açıklandı

  AA
  16.01.2012 - 14:41 | Son Güncelleme:

  Sırbistan'ın günlük gazetesi “Kurir”, eski Devlet Başkani Slobodan Miloseviç'in diplomatik sırlarını açıkladı.

  “Kurir” gazetesi, Sırbistan istihbaratı ve diplomatik kaynaklardan Miloseviç'le ilgili edindiği bilgileri okuyucularıyla paylaştı. Bosna-Hersek ve Kosova'daki savaşlarda binlerce insanın ölümünden sorumlu olan Lahey'de kurulan uluslararası savaş suçları mahkemesinde yargılanırken 2006 yılında hücresinde ölen Miloseviç'in 1990'lı yılların ortasında Washington'da eski ABD Başkanı Bill Clinton tarafından özel toplantıya davet edildi.

   

  Gazetenin iddiasına göre, Beyaz Saray'da yapılan toplantıda Clinton,Miloseviç'e oturulacak yeri göstererek, “Sayın Başkanım, şeref duydum” şeklinde hitap etti. Bu sırada gösterilen koltuğa oturan Miloseviç'in purosunu çıkartarak yaktığı ve “Meslektaşım, ikimizde Lee Harry Oswald'ın Kennedy'i öldürmediğini biliyoruz” diye Clinton'a seslendiği belirtildi.

   

  Clinton'un bu sözler karşısında bir süre şaşkınlık geçirdiği, “ağzı açık bir süre Miloseviç'e baktığına” yer veren gazete, ABD Başkanı'nın hiçbir şey söylemeden kalkıp odadan ayrıldığını kaydetti.

   

  CIA BAŞKANINI DİNLEMEDİ

  Aynı haberde Dayton Antlaşması'nın mimarı olan ve geçen yıl yaşamını yitiren Richard Holbrooke'un Kosova'daki savaş zamanında Sırbistanlı istihbaratçılar tarafından dinlendiği ve Miloseviç'in müzakerede bunu Holbrooke söylediği belirtildi. Holbrooke'un bu olaydan sonra Sırbistan'ı terk ettiği belirtildi.

   

  Gazetenin Miloseviç'le ilgili geçmişe dair aktardığı bir başka olay ise dönemin CIA Başkanı John Mark Deutch ile yaşanmış. CIA Başkanı John Mark Deutch'in başında bulunduğu heyetin, Kosova durumu hakkında koşulları saymaya başladıkları sırada, Miloseviç'in “Afedersiniz, benim çıkmam lazım, siz devam edin” diyerek toplantıyı terk ettiği ileri sürüldü.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı