Dünya Haberleri

  Miloseviç sandıkta silindi

  Hürriyet Haber
  25.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sırbistan'da önceki gün yapılan parlamento seçimlerinde eski devlet başkanı Slobodan Miloseviç'in Sosyalist Parti'si ağır yenilgiye uğrarken, geçen yıl öldürülen Sırp kasabı, eski çete lideri Arkan'ın partisi Demokratik Sırbistan da 5 milletvekiliyle kendisine yer buldu.

  Seçim Komisyonu, Yugoslavya Devlet Başkanı Voyislav Kostunica'yı destekleyen Sırbistan Demokratik Muhalefeti'nin (DOS) oyların yüzde 65'ini aldığını açıkladı. 18 partiden oluşan ittifak 250 sandalyeli mecliste 177 sandalyeye sahip olacak. Oyların yüzde 14'ünü alan Sosyalistlerin ise 38 sandalye çıkarması bekleniyor. Bu durumda hükümeti, demokratik ittifakın ortak başbakan adayı Zoran Cinciç kuracak.

  Geçen yıl Belgrat Intercontinental Otel'inin lobisinde silahlı saldırıda ölen ‘‘Arkan’’ takma adlı Zeljko Raznatoviç'in Sırbistan Birliği Partisi ise yüzde 5.9 oranında oy alarak seçim barajını aşmayı başardı. Parti, en az 5 milletvekili çıkarabilecek. Arkan, BM Savaş Suçları Mahkemesi'nde, 90'lı yılların başında Bosna ve Hırvatistan'daki katliamları yapan paramiliter grupların lideri olarak suçlanmıştı.

  Öte yandan, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Sırbistan parlamento seçimlerinin özgür ve adil olduğunu, tüm siyasi partilerin seçime eşit temelde katıldığını bildirirdi. Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi ve Almanya da seçimleri, ‘‘demokrasi yolunda atılan önemli bir adım’’ olarak değerlendirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı