« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Millilere yeni forma

Türkiye A Milli Futbol Takımı Nike tarafından tasarlanan yeni iç saha formasıyla ilk maçına çıkıyor. Milli Takım, Euro 2012 elemelerine hazırlık amacıyla kamp yaptığı ve özel maçlar oynadığı Amerika'da, Kuzey İrlanda ile yarın oynayacağı maçta yeni formasını ilk kez giyecek.

İstanbul DHA
SON GÜNCELLEME

Nike'ın Türk Milli Takımı için tasarladığı iç saha forması nostaljik tasarımı ve hakim kırmızı rengiyle dikkat çekiyor. Bu yeni tasarımda kırmızı formanın göğsünde beyaz bir bant ve bandın üstünde ay yıldız bulunuyor.  

Milli Takım'ın ilke kez 26 Mayıs Çarşamba günü oynayacağı Kuzey İrlanda maçında giyeceği yeni iç saha formasının tasarımı aşamasında tüm Türkiye'de detaylı araştırmalar yapılarak, halkın genel beğenisini yansıtan bilgiler toplandı. Bu bilgiler sonucunda milli takımın uzun yıllar giydiği ve Türk halkının da büyük beğenisini kazanan ay yıldızlı formanın iç saha versiyonu tasarlandı. Geçmişin güçlü izlerini taşıyan, kırmızının hakim olduğu bu yeni tasarımda formanın göğsünde beyaz bir bant ve bandın üstünde ay yıldız bulunuyor. Önceki formalarda kullanılan teknolojik özelliklerin daha da geliştirilerek uygulandığı forma uzun süren araştırma ve tasarım çalışmaları sonucunda üretildi. Yeni formayı öncekilerden farklı kılan özelliği ise geri dönüşüm özelliğinin bulunması. Türk Milli Futbol Takımı'nın yeni forması hem futbolcular hem de taraftarlar için aynı özellikte geliştirildi.

Geri dönüşümü yapılmış plastik şişelerden elde edilen kumaşlardan üretilen formalar futbolcuları daha kuru, daha serin ve daha rahat tutacak şekilde tasarlandı. Bu tasarım sayesinde futbolcuların vücut sıcaklığı yeşil sahadayken istenilen düzeyde tutuluyor olacak ve böylece onlar da en üstün performanslarını sergileyebilecekler.

Performansı sürdürülebilirlikle birleştiren Nike aynı zamanda Çevreye Duyarlı Tasarım felsefesine uygun olarak çevreye verilen zararları azaltma konusundaki kararlılığını da göstermiş oluyor. Considered Design felsefesinin temelinde toksik maddeleri ve atıkları azaltmak, çevreye dost malzemelerin kullanımını arttırmak ve daha sürdürülebilir ürünler yaratmak için Nike'ın getirdiği yenilikleri kullanmak bulunuyor.

Daha önceki Nike forma kumaşlarına göre %13 daha hafif olan geliştirilmiş Nike Dri-Fit kumaş, teri buharlaştığı yer olan formanın dışında tutarak futbolcuların daha kuru kalmasını sağlıyor. Formanın her iki yanında uzanan ve şortlarda bel kısmının altında bulunan yeni havalandırma bölgeleri ise kumaştan içeri giren havayı ciddi derecede arttırarak futbolcuların daha serin hissetmesine olanak sağlıyor.

Şortlarda ise bel kısmının altında, omurganın alt kısmının yakınında ek bir havalandırma bölgesi bulunuyor.

Formanın yeni çift dokumalı yapısı ona daha ince bir görüntü kazandırırken, öte yandan %10 daha esnek bir yapı veriyor. Ayrıca vücudun doğal hatlarını vurgulayan yeni dinamik kavrayışı maksimum hava dolaşımı ve hareket sunuyor.

Son yıllarda maçların büyük bir kısmının son 15 dakikada atılan gollerle kazanıldığı veya turnuva maçlarında uzatmalara gittiği düşünüldüğünde, Nike'ın yeni formalarında uyguladığı tasarım felsefesinin önemi daha iyi anlaşılıyor. Daha kuru, daha serin, daha hafif ve daha rahat!

Nike, sponsor olduğu tüm milli takımların formalarında bu üstün teknolojiyi kullandı. Aralarında Cristiano Ronaldo, Robinho, Elano ve Sneijder gibi isimlerin de bulunduğu dünyaca ünlü pek çok futbolcu bu yaz Kupa'da sahaya futbol tarihindeki en çevre dostu ve teknolojik açıdan en gelişmiş formalarla çıkacak.

Brezilya, Portekiz ve Hollanda gibi Nike'ın değişmez listesindeki ünlü milli takımlar ilk kez tamamen geri dönüşümle elde edilmiş formalar giyecekler.

Çevreyi düşünmek, Nike'ın formalarda kullandığı meşhur yüksek performans özelliklerinden taviz vermek anlamına gelmiyor. Bu yaz düzenlenecek olan Kupa finalleri için geliştirilen yeni formalar sayesinde oyuncular, daha önce hiç sahip olmadıkları kadar büyük bir rekabet üstünlüğüne sahip olacaklar.


Bunları da Beğenebilirsiniz