Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Milliler'den Portekiz'e voleybol dersi

2013 Avrupa Şampiyonası Elemeleri A Grubu 2. tur 2. Etap müsabakalarında Türkiye, Portekiz´i 3-1 yendi ve play-off vizesi aldı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Maça çok iyi başlayan (A) Milli Takım, ilk set boyunca kontrolü elinden bırakmadı. Rakibine göz açtırmayan (A) Milliler, ilk teknik molayı 8-4, ikinci teknik molayı ise 16-10 önde geçti. İkinci teknik molanın ardından Portekiz adeta “Hayalet takım”a dönüşürken, set sonuna kadar sadece iki sayı alabildi. Türkiye, setten 25-12 üstün ayrıldı: 1-0

İlk setin tersine, ikinci sete Portekiz daha iyi başlarken Türkiye, hücum organizasyonlarını iyi yapamadı. Türk Milli Takımı, hücumlardan eli boş döndü, blok-out'lardan sayı kayıpları yaşadı. Portekiz, ilk teknik molasını 8-6, ikinci teknik molasını 16-13 üstün geçtiği seti 25-23 aldı: 1-1

Üçüncü setin ilk teknik molasını 8-5 Türkiye üstün geçti. İkinci sette konsantrasyon kaybı yaşayan Emre Batur'un oyuna yeniden dahil olmasıyla güç bulan (A) Milli Takım, hücumda Emre, Ahmet ve Erhan ile etkili oldu. Portekiz hücumdaki en önemli kozu Valdir Sequeira'ya yüklense de, bu yeterli olmadı ve set 25-20 Türkiye'nin lehine geçildi: 2-1

4. ve son sette ilk teknik molayı 8-7, ikinci teknik molayı ise 16-13 önde geçmeyi başaran (A) Milli Takım, farkı giderek açtı: 21-16

Etkili blok yaparak savunmayı sıkı tutan ay-yıldızlı ekip, setten 25-20 üstün ayrılarak maçı 3-1 kazandı.

Seyircilerin ilgi göstermediği karşılaşmayı Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık ile protokol tribününden takip etti.

Burnu kırık olan Serhat, 2. sette 2. teknik molanın ardından oyuna girdi ve yüzünde maske ile oynadı.

Play-off'larda rakip Letonya

Avrupa Şampiyonası Play-Off Eleme maçları, (A), (B), (C), (D), (E) ve (F) Gruplarını ikinci sırada bitiren takımlar arasında, 17-27 Mayıs 2013 tarihlerinde yapılacak.

(A) Grubu'nu 11 puanla 2. sırada bitiren Türkiye, play-off'larda Letonya ile karşılaşacak ve bu eşleşmeden galip çıkarsa, 20-29 Eylül 2013 tarihlerinde düzenlenen Erkekler Avrupa Şampiyonası Finalleri'ne gitme hakkını elde edecek.

Bu arada, Portekiz'in Türkiye'ye 3-1 yenilmesinin ardından Belarus grup birincisi oldu ve finallere katılma hakkını kazandı.

"Hakkınızı helal edin"

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık, (A) Milli Erkek Takımı'nı play-off maçları oynama hakkı kazanmalarından dolayı kutladı.

TVF Başkent Salonu'nda Türkiye'nin Portekiz'i 3-1 yenerek play-off maçları oynama hakkı kazandığı Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2. tur 2. etap son maçının ardından sahaya inerek (A) Milli Takım'ı bir araya toplayan Karabıyık, oyunculara şunları söyledi:
“Bu sezonun son kampıydı. Bugün aldığınız sonuç için hepinize teşekkür ediyorum ve sizi tebrik ediyorum. Kötü başladık, iyi bitirdik. Bir dahaki kamp ne zaman olur bilmiyorum. Hepinize teşekkür ediyorum, hakkınızı helal edin.”

(A) Milli Takım Antrenörü Veljo Basic ise teknik ve taktik anlamda çok çalıştıklarını ve hedeflerinin belli olduğunu belirterek, “Bu maç çok önemliydi.
Oyuncularımı iyi tanıyorum. Kolay olmadı. Bundan sonraki süreçte de iyi olnamak lazım, iyi takım olmak lazım. bütün oyuncularıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Salon: TVF Başkent
Hakemler: Alin Mateizer (Romanya), Ivaylo Ivanov (Bulgaristan)
Türkiye: Burutay, Ahmet, Emre, Halil İbrahim, Erhan, Ulaş (Serkan, Serhat, Selçuk)
Portekiz: Keller, Sequeira, Da Silva Violas, Jose, Reis Lopes, Alexandre Ferreira (Casas, Marco Evan Ferreira, Rodriques, Coelho, Pinto)
Setler: 25-12, 23-25, 25-20, 25-20
Süre: 99 dakika (21, 27, 26, 25)


Bunları da Beğenebilirsiniz