« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Milliler sezona iyi başladı

Türkiye'nin geçen yıl ev sahipliği yaptığı son Avrupa Şampiyonası Finalleri'ndeki performansıyla hayal kırıklığı yaratan (A) Milli Erkek Voleybol Takımı, yeni sezona çok iyi bir başlangıç yaptı.

A.A
SON GÜNCELLEME
2009'da İzmir grubunda Polonya, Fransa ve Almanya karşısında tek galibiyet bile alamadan elenerek taraftarlarını üzen (A) Milli Takım, geçen hafta Ankara'da oynadığı 2011 Avrupa Şampiyonası 2. Raunt 1. Tur maçlarında müthiş bir performans sergiledi. İtalya, Belarus ve Romanya'ya karşı tek set bile vermeden 3 galibiyet, 6 puanla grup lideri olan ay-yıldızlı ekip, yeni sezon için umut verdi.

Yugoslav asıllı Fransız antrenör Veljko Basic yönetiminde ilk kez resmi bir turnuvada ter döken (A) Milliler, Basic ile çok az çalışma imkanı bulmalarına rağmen son derece organize ve istikrarlı oyunlarıyla göz doldurdu. Bu turda İtalya'yı da set vermeden 3-0 yenen Türkiye, bu başarısıyla bir ilke imza atmış oldu.

(A) Milli Takım, 28-30 Mayıs tarihleri arasında İtalya'da, yine aynı takımların katılımıyla yapılacak 2011 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2. Raunt 2. Tur maçlarında grup liderliğini koruyabilirse 2011'deki finallere doğrudan katılma hakkı kazanacak.

GEÇMİŞ PEK PARLAK DEĞİL

İlk kez 1948 yılında düzenlenen Avrupa şampiyonalarının 62 yıllık tarihinde, şimdiye kadar dörtlü finallere hiç katılamayan (A) Milli Takım'ın şampiyona tarihi pek de parlak değil.

(A) Milli Takım daha önce 1958, 1963, 1967 (ev sahibi), 1971, 1989, 1991, 1993, 1995, 1997, 1999 ve 2000 yıllarında grup maçlarında başarılı olamadı ve finallere çıkamadı.

2002-03 sezonunda İstanbul'un grup maçlarına ev sahipliği yapmasıyla seyirci avantajını iyi değerlendiremeyen Türkiye, Slovakya, Ukrayna ve Portekiz'in ardından grubunda son sırada yer alarak elendi.

2004-05 sezonunda ise Ankara'daki 3. Grup maçlarında Danimarka, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Azerbaycan ile mücadele eden (A) Milli Takım, burada grup birincisi oldu, ancak bir sonraki turda elenerek final hakkını kaybetti.

2006-07'de ise Finlandiya, Ukrayna ve Norveç'in arasından grup birincisi olmayı başaran Türkiye, daha sonra final grubunda Rusya, Belçika ve Polonya'nın ardından sonuncu sırada yer alarak finallere veda etti.

Son olarak ev sahibi olduğu için 2009 yılında Avrupa Şampiyonası final grubunda yer alan Türkiye'nin buradaki performansı herkesi üzdü. Başarılı organizasyonuyla Avrupa Voleybol Konfederasyonu da dahil olmak üzere her kesimden tam not alan Voleybol Federasyonu'nun aksine (A) Milli Takım, grup maçlarını galibiyet alamadan kapatarak hayal kırıklığı yaratmıştı.

Geçen sezonu kötü bitiren (A) Milli Takım'ın çok iyi başlangıç yaptığı 2011 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2. Raunt 2. Tur'undaki performansı merakla bekleniyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz