« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Milliler "2 1" dedi

Türk voleybolunda hem milli takımlar hem de kulüpler açısından büyük önem taşıyan yabancı oyuncu sınırlaması konusu gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Yoğun geçecek yaz dönemi nedeniyle Ankara'da kampta bulunan (A) Milli Erkek ve Bayan voleybolcular, camiayı, hatta Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) yönetimini bile ikiye bölen yabancı oyuncu sınırlaması konusunda “2 1”den yana çıktı.

Filenin milli bekçileri, yabancı sayısını 2 1'e düşürmekte son derece kararlı olan ve bu nedenle bazı Yönetim Kurulu üyeleri ve kulüplerin tepkisini çeken TVF Başkanı Erol Ünal Karabıyık ile aynı fikri paylaştıklarını dile getirdiler.
AA muhabirinin görüştüğü (A) Milli Erkek Takım Kaptanı Sinan Tanık, 2 1'in yerli voleybolcuların yetişmesine çok büyük katkı sağlayacağını belirterek, “Altyapıdan gelen oyuncuların daha iyi yetişmesi için daha çok sahada yer almaları gerekiyor. Sadece iyi antrenman yapmak yetmez. Özellikle erkeklerde alttan çok iyi bir jenerasyon geliyor ve bunun iyi değerlendirilmesi gerek” dedi.

Bayanlarda Türkiye'nin zaten çok iyi başarılara imza attığını dile getiren Tanık, “Ben bu sınırlamanın Avrupa kupalarındaki başarıyı olumsuz etkileyeceğini de düşünmüyorum, ama kulüpler elbette olaya kendi açılarından bakıyorlar. Bu konuya, kimsenin mağdur edilmeden ortak bir çözümün getirilmesi önemli, ama bunun da nasıl yapılacağını bilmiyorum” diye konuştu.

“ARTIK OLİMPİYAT HAYALİMİZİ GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUZ”

(A) Milli Bayan Takım Kaptanı Esra Gümüş ise kesinlikle 2 1'den yana olduğunu ifade ederek, bu sınırlamanın olimpiyatlara katılma yolunda milli takımlara büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

Bayanlarda 2012 Londra Olimpiyatları Avrupa Kıtası Elemeleri'nin gelecek yıl İstanbul'da yapılacağını hatırlatan Gümüş, şunları söyledi:

“İstanbul bizim için büyük şans ve bunu çok iyi değerlendirip artık olimpiyat hayalimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Kulüplerin de Türk voleybolu açısından çok önem taşıyan bu konuda federasyona destek çıkmaları gerektiğini düşünüyorum. Zaten yabancı oyuncu sınırlaması sadece Türk liglerinde geçerli olacak, Avrupa kupalarında değil.”

(A) Milli Bayan Takımı oyuncularından Polen Uslupehlivan, Elif Onur, Büşra Cansu, Sibel Küçük ve Selime İlyasoğlu da 2 1 uygulamasına sıcak baktıklarını ve bu sınırlamanın kulüplerin Avrupa'daki başarısını olumsuz yönde etkilemeyeceği görüşünde birleştiler.

EKŞİ OLUMSUZ BAKIYOR

Yabancı oyuncu sınırlaması konusunda 2 1'i desteklemeyen tek isim 2010-2011 sezonu şampiyonu Fenerbahçe Erkek Takımı'nın başarılı pasörü Arslan Ekşi oldu. Ekşi, “2 1'den mi yoksa 3 1'den mi yanasınız?” sorusuna cevap vermekten kaçınırken, “Peki 2 1'in olimpiyat yolunda milli takımlara fayda sağlayacağına inanıyor musunuz?” sorusuna “Hayır” yanıtını verdi.

Arslan Ekşi, “Peki 2 1'in, kulüplerin Avrupa'daki başarısını olumsuz etkileyeceğini düşünüyor musunuz?” sorusunu ise “Evet” şeklinde yanıtladı.

(A) Milli Erkek Takımı'ndan Caner Pekşen, Halil İbrahim Yücel, Burutay Subaşı, Emre Batur, Ahmet Pezük, Emin Gök, Serkan Kılıç ve Kadir Cin de 2 1 uygulamasının Türk voleybolcuların gelişimi açısından yararlı olacağı yönünde görüş bildirdiler.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz