« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Milli Takımlar bekleneni veremedi

İstanbul'da düzenlenen 40. Dünya Satranç Olimpiyatı son gün mücadelelerinin ardından yapılan kapanış töreni ile sona erdi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İstanbul'da 12 yıl aradan sonra ikinci kez düzenlenen Dünya Satranç Olimpiyatı, bugün yapılan 11. tur mücadeleleriyle tamamlandı.

Müsabakalardan sonra WOW Otel'de düzenlenen kapanış törenine Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) Başkanı Kirsan Ilyumzhinov, Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Ali Nihat Yazıcı ve yönetim kurulu üyeleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ahmet Selamet, olimpiyatlarda mücadele eden sporcular, antrenörler ve çok sayıda davetli katıldı.

Türkiye'nin erkekler ve kadınlarda, Türkiye, Türkiye 2016 ve Türkiye 2023 olmak üzere 3 farklı takımla, toplam 30 sporcuyla temsil edildiği 40. Dünya Satranç Olimpiyatı'nda 161 ülkeden bin 500'ü aşkın sporcu mücadele etti.

40. Dünya Satranç Olimpiyatı'nda erkeklerde Ermenistan 9 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 mağlubiyetle birinci sırada yer aldı. Rusya, 9 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 mağlubiyetle ikinci sıranın sahibi olurken, son turda Çin'i yenen Ukrayna ise turnuvayı 9 galibiyet ve 2 mağlubiyetle üçüncü sırada tamamladı.
Kadınlarda ise son olimpiyat şampiyonu Rusya, son turda Kazakistan'ı 4-0 mağlup ederek 8 galibiyet ve 3 beraberlik alarak namağlup şampiyon oldu. Çin, 8 galibiyet ve 3 beraberlikle ikinciliği alırken, Ukrayna ise 7 galibiyet ve 4 beraberlikle oyunları üçüncü sırada bitirdi.

-Milli takımlar bekleneni veremedi-

Organizasyonda Türkiye adına yarışan 6 takım da kategorilerinde dereceye giremedi.

Erkeklerde Türkiye Takımı 41'inci, Türkiye 2016 Takımı 48'inci, Türkiye 2023 Takımı da 151'inci sırada yer aldı. Kadınlarda ise Türkiye Takımı 42'inci, Türkiye 2016 Takımı 59'uncu ve Türkiye 2023 Takımı da 95'inci oldu.

-Yazıcı: “Sınavı iyi bir derece ile geçtik”-

Kapanış töreninde konuşan TSF Başkanı ve Organizasyon Komitesi Başkanı Ali Nihat Yazıcı, organizasyonu başarılı bir şekilde düzenlediklerini belirterek, şunları kaydetti: “Türkiye Satranç Federasyonu olarak dersimizi iyi çalıştık. Elimizden gelenin en iyisini yapmak için çaba gösterdik. Sanıyorum ki sınavı iyi bir derece ile geçtik. Türkiye'de bir büyük satranç organizasyonu da başarıyla sona erdi. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın, Spor Genel Müdürlüğü'nün, yerel yönetimin ve kurumsal sponsorumuzun verdiği destekle, Türk satrancı hızla yükseliyor. 40. Dünya Satranç Olimpiyatı, Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihindeki en önemli organizasyonlardan birisi oldu. Birçok rekora imza attık.”

Türkiye'nin dünya satrancının önemli merkezlerinden birisi olmaya devam edeceğine inandığını vurgulayan Yazıcı, organizasyonun gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

FIDE Başkanı Kirsan Ilyumzhinov da Türkiye'nin satranç olimpiyatlarına muhteşem bir ev sahipliği yaptığını ve dünyada satrancın gelişmesi için büyük bir destek verdiğini ifade etti.

40. Dünya Satranç Olimpiyatı esnasında 83. FIDE Kongresi, Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı ve 11. Uluslararası İstanbul Satranç Festivali de gerçekleştirildi.

Dereceye giren takımların, madalyalarını ve kupalarını FIDE Başkanı Kirsan Ilyumzhinov'un elinden aldığı törende, Sertab Erener de bir konser verdi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz