« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Milli Takım'ın başında Türk olmalı

Türk basketbolunun duayeni Yalçın Granit, Milli Takm ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Granit, basketfaul.com'a yaptığı açıklamada; "Milli Takımın coachu Tanjevic değil, bir Türk olmalıydı. Türk basketbol ekolünü yaratmak istiyorsak, Milli Takım soyunma odasında Türkçe konuşılmalı" dedi.

İşte Yalçın Granit'i açıklamaları;

Yeni Milli Takımı nasıl buluyorsunuz?
Granit: Çok yetenekli oyunculardan kurulduğu konusunda bir kuşkum yok ama esas sorun, lider özellikleri bulunan oyun kurucu olmayışı. Bu sadece Milli Takım'ın değil, Türk basketbolunun bir sorunu. Alt yapı antrenörleri, en iyi oyuncusunu, diğer özelliklerinden yararlanmak yerine point guard olarak yetiştirmeye çalışmalı. Cenk Akyol basketbola oyun kurucu olarak başlasaydı Avrupa'nın en değerli oyuncularından biri olabilirdi ama coachları onun şut özelliğinden yararlanmayı tercih etti. Lider özellikli oyun kurucumuz olsa, Milli Takım'ın gençleri de  çok daha randımanlı oynayabilirdi.

Sizce Milli Takım antrenörlüğü için Tanjevic doğru isim mi?
Granit: Tanjevic'in yeniden Milli Takım'ın başına getirilmesi çok yanlış. Türkiye'de çok iyi koçlar var. Erman gibi, Orhun gibi, Oktay gibi, Ergin gibi.. Türk antrenörleri hem genç, hem deneyimli. Orhun Ene'nin Banvit gibi 2. sınıf bir kadroyu başa oynatması az iş midir? Orhun Ene'nin, Türk basketboluna büyük hizmetler vermiş Aydın Örs'ün konumuna geleceğini düşünüyorum. Her iyi Türk koçunun hayali bir gün Türk Milli Takımı'nı yönetmektir.. Ama koridorda Tanjevic'in kocaman bir resmi asılı. Açıkçası önleri tıkalı. Tanjevic yeniden Milli Takım koçu olacağına, danışmanlık yapmalıydı.

Türk basketbol ekolünü oyuncu ve antrenörlerle birlikte oluşturabiliriz. Bunun için de Türk Milli Takımı'nın soyunma odasında Türkçe konuşulmalı, Sırpça değil.. Oyuncuyla antrenörün aynı dili konuşması iletişim açısından da önemli.

Basketbolumuzun geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Granit: Türkiye'de basketbolun büyümesi için tribünlerin dolması, medyada daha fazla yer alması şart. Bunun için kısa vadede Beşiktaş'a büyük görevler düşüyor. Beşiktaş şampiyonluğa oynayacak kadro kurduğunda tribünleri dolduruyor. Sadece Galatasaray ile Fenerbahçe'nin rekabeti yetmez. Bu bakımdan Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'a çok büyük sorumluluklar düşüyor.

Basketbol kamuoyunda gördüğü ilgi oranında büyüyecek, sponsorlar bulacak. İyi oyuncu yetişmesi de buna bağlı. Amerika'da 10 oyuncunun, 9'u siyahi. Çünkü biliyoRlar ki, basketbol kendileri için bir geçim kaynağı. Bunlardan da biri NBA'e gidiyorsa, 9'u Avrupa'ya geliyor. Liglerimizin siyahilerle dolmasının önüne geçmemiz için oyuncuları daha iyi yetiştirmemiz, daha çok yatırım yapmamız gerekir. Oyuncu ve veli de basketbolu bir geçim kaynağı olarak gördüğünde hem oyuncu sayısı, hem oyuncu kalitesi yükselir. Basketbolu hobi değil, iş gibi görenlerin sayısı artmalı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler