Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Milli takımımızda sıkıntı yok"

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, verdiği röportajda, "Milli takımda herhangi bir sorun yoktur, bir bütündür" dedi.

ESMA ÇAKIR - ZÜRİH / DHA
SON GÜNCELLEME

FIFA'nın genel merkezinde düzenlenen U20 Dünya Kupası Zirvesi nedeniyle Zürih'te bulunan Yıldırım Demirören, DHA'nın, milli takımda Abdullah Avcı ve bazı futbolcular arasında yaşanan sıkıntıların basına yansımasına ilişkin sorusunu, "Milli takım bir bütün. Bütünün içinde hocalarla kimsenin bir sıkıntısı yok. Ama biz kamuoyu olarak oynamayan her oyuncuda bir sıkıntı varmış gibi yansıtmayı seviyoruz. Yoksa biz bütünüz. Bu bütünün her parçasında milli takım, teknik kadro oyuncular oluşturuyor. Bizim hiçbir sıkıntımız yok, yolumuza da devam ediyoruz" diye yanıtladı.

Türkiye-Estonya maçıyla ilgili de bir değerlendirmede bulunan Demirören, "İyi bir skor ve puanla geçtik. İnşallah ayın 12'sinde Romanya maçında da tekrar aynı başarıyı bekliyoruz" dedi.

"U20, 2020 İÇİN DE ÖNEMLİ BİR ADIM"

Gelecek yıl Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak olmasını da değerlendiren Demirören, "Bu önemli bir adım. Türkiye bir çok organizasyonlar yaptı. Bunların hepsini de başarıyla tamamladı. U20, futbol bazında yapılan en büyük organizasyon. Bunu da başarıyla geçeceğimize inanıyoruz. Tabii bu 2020 (Avrupa Futbol Şampiyonası ve Olimpiyatlara adaylık) için de önemli bir adım ve önemli bir referans olacak bu başarı. İnşallah da güzel bir şekilde geçecek diye de bekliyoruz" diye konuştu.

"KADIN FUTBOLUNDA GERİDEYİZ"

Dünyada kadın futbolunun atak yapması ve bunun için Türkiye'de altyapının yeterli olup olmadığına ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Demirören, "Şu an bu konuda yeterli talebimiz yok. Daha geçen gün yönetim kurulunda konuştuk. Takım sayısını artırmaya çalışıyoruz. Tabii Avrupa'yla kıyasladığınızda çok gerideyiz" dedi.

Demirören, Fenerbahçe-AEL Limasol maçı öncesi güvenlik kaygısı yaşanıp yaşanmadığını ise, "Hayır yok. Futbol global bir oyun" diye değerlendirdi.

ERZİK: U20'Yİ TOPLUMA İYİ ANLATMAK LAZIM

Türkiye'nin gelecek yıl ev sahipliği yapacağı FIFA U20 Dünya Kupası Zirvesi için Zürih'te bulunan UEFA 1. Başkanvekili, FIFA İcra Kurulu üyesi ve TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik, "Bu organizasyonu topluma iyi anlatmak, stadyumları doldurmak lazım" dedi.

FIFA'nın İsviçre'nin Zürih kentinde bulunan genel merkezinde gerçekleşen zirve sonrası DHA'nın sorularını yanıtlayan Şenes Erzik, söz konusu organizasyonla ilgili süren hazırlıkları değerlendirdi. Türkiye'nin büyük bir hızla bu organizasyona hazırlandığına değinen Erzik, "Bu turnuvalarda edindiğim deneyim, seyirci unsuru çok önemli. Sadece futbolcular değil onları yönetenler, hakemler açısından da büyük bir hazırlık oluyor geleceğe. Futbolu yönetenleri de görme olanağınız oluyor. Demek ki stadyumları doldurmak lazım. Doldurmak, geleceği görmekle eş değer. O halde çok önemli unsur seyirci" diye konuştu.

Organizasyonla ilgili reklam kampanyalarının öneminin de altını çizen Erzik, "Bunu topluma iyi anlatmak lazım ki gençler bu turnuvayla ilgilensinler. Geleceğin büyük beklentiler içinde olan futbolcularını görsünler. Onların ülkemize gelmeleri kolay değil, tam 24 takım" dedi.

Gerek ulaşım gerekse de konaklama tesisleri yönünden Türkiye'nin problemi olmadığını vurgulayan Erzik, "Bu kupa, Dünya Kupası'ndan sonraki en önemli organizasyon. Sadece Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığımız için değil, birçok büyük organizasyon için hazırlık olacak" diye sözlerini sürdürdü.

FIFA'nın bu kupaya çok önem verdiğinin üzerinde de duran Erzik, "Dolayısıyla tüm hazırlıklar o yönde yapılmalı ve yapılıyor da. 25 stat inşa ediliyor" dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz