« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Milli takımda lale devri

Fatih Terim ile yolların ayrılmasından sonra birçok çalıştırıcıya teklif götüren Futbol Federasyonu yönetimi, aldığı olumsuz cevaplar karşısında son olarak Hollandalı Marco Van Basten’e yöneldi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Senad Ok'un haberine göre daha önce Hiddink, Scolari ve Löw’e teklif götüren federasyon, bu hocaların “Gelmem” demesiyle arayışa devam ediyor. Liste başı olarak belirlenen Marco Van Basten ile yapılan ön görüşmeden ‘olumlu’ sinyaller alındı. Hollandalı çalıştırıcının teklife sıcak baktığı ve yılbaşı sonrası masaya oturulacağı öğrenildi. Zico ile Klinsmann da alternatif olarak elde tutuluyor.

Uzun süredir teknik adam arayışlarını sürdüren Futbol Federasyonu, A Milli Takım’ın başına geçireceği teknik adamı buldu. Şu ana kadar birçok çalıştırıcıya teklif götüren federasyon yönetimi, aldığı olumsuz cevaplar karşısında son olarak Hollandalı Marco Van Basten’e yöneldi. Fatih Terim’in istifası sonrası dünyaca ünlü bir teknik adamı Milli Takım’ın başına getirmek için çalışmalara başlayan Futbol Federasyonu yönetimi, şu ana kadar bu girişimlerden bir sonuç alabilmiş değil. İlk teklif Hollandalı Hiddink’e yapıldı. Tecrübeli hocanın Rus Milli Takımı ile sözleşmesinin bulunması ve yüksek ücreti sebebiyle anlaşma sağlanamadı. Almanya Milli Takımı Teknik Direktörü Löw için de girişimlerde bulunuldu ancak şu ana kadar olumlu bir sonuç çıkmadı.

2006 Dünya Kupası’nda Almanya’yı çalıştıran ve ardından Bayern Münih’in başına geçen Klinsmann’a da teklif götürüldü. Genç teknik adam ise “Şu an için sadece kulüp takımı çalıştırmayı tercih ediyorum” cevabını verse de, yine de açık bir kapı bırakıldı. Son olarak Özbekistan’nın Bunyodkor takımını çalıştıran Scolari ile de temasa geçildi ancak bundan da bir sonuç alınamadı. Tüm bu girişimlerin sonuçsuz kalması sebebiyle yönetim yeni isimlere yöneldi. Bu teknik adamların başında ise Marco Van Basten geliyor. Yapılan ön görüşmelerde teklife sıcak bakması, ibreyi iyice Hollandalı’ya döndürdü. Yeni yılın ardından Van Basten ile masaya oturmaya hazırlanan Futbol Federasyonu yönetimi, bu işi bir an önce bitirmek istiyor.

AJAX'TA BAŞARILI OLAMADI
Hollanda’nın yetiştirdiği en önemli golcülerden biri olarak kabul edilen Marco Van Basten, formasıyla sayısız gol attığı Milan’dan 1995 yılında ayrılarak futbola veda ettiğini açıkladı. Uzun bir süre dinlenme dönemi geçiren Van Basten, 2003-04 sezonunda Ajax’ın genç takımında John Van’t Schip’in yardımcılığına getirildi. Van Basten bu görevde fazla sivrilememiş olsa da eski günlerini mumla arayan Hollanda Milli Takımı 2004 Avrupa Şampiyonası’nın ardından kendisini teknik direktör olarak belirledi. Van Basten, 2006 Dünya Kupası elemelerinde Hollanda’nın yenilgisiz olarak Dünya Kupası’na gitmesini sağladı. Federasyon 2010’a kadar sözleşme önerse de genç teknik adam EURO 2008 öncesinde Ajax’la söz kesti. Hollanda EURO 2008’de çeyrek finalde Rusya’ya elenince Van Basten de Ajax’taki mesaisine başladı. Ancak Ajax macerası beklendiği gibi olumlu geçmedi. Ajax 2008-09 sezonunda Şampiyonlar Ligi’ne katılmayı başaramayınca Van Basten de istifasını verdi.

ZİCO'NUN İSMİ DE GÜNDEMDE
Ayrıca bazı yönetim kurulu üyeleri Brezilyalı çalıştırıcı Zico’nun da ismini telaffuz ediyor. Fenerbahçe’yi çalıştırdığı dönemdeki başarılarının yanı sıra kişiliği, ismi ve Türkiye’yi yakından tanıması sebebiyle Van Basten’de olumsuz bir durum yaşanması halinde Brezilyalı hocanın gündeme geleceği ifade edildi.

DİĞER HABERLER

  

  

   


Bunları da Beğenebilirsiniz