« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Milli Takım yola Fatih Terim'le devam edecek

Futbol Federasyonu'nun bügün yapılan yönetim kurulu toplantısından, Fatih Terim'le devam kararı çıktı.

A.A.
SON GÜNCELLEME

İstinye'deki Orhan Saka Amatörlerevi'nde yapılan Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu toplantısı sonrası, başkan Haluk Ulusoy, yönetim kurulunun aldığı kararı kamuoyuna açıkladı. Ulusoy, olaylı Türkiye-İsviçre maçı nedeniyle FIFA tarafından sürdürülen soruşturmanın karar aşaması için bulundukları İsviçre'den dün döndüklerini ve döner dönmez bu toplantıyı gerçekleştirerek, Milli Takımlar Teknik Direktörlüğü göreviyle ilgili kafalardaki soruları ortadan kaldırmak istediklerini kaydederek, yollarına Fatih Terim'le devam edeceklerini söyledi.

OYBİRLİĞİYLE DEVAM

Haluk Ulusoy, tüm kamuoyunun Milli Takım'ın teknik direktörünün kim olacağını merak ettiğini ifade ederek, şöyle konuştu: “İsviçre dönüşü, Milli Takım hocasının kim olacağı tartışmalarına son vermek için bugün sıcağı sıcağına bu toplantıyı yapmak zorunda kaldık, çünkü gerekliydi. Toplantımızın ilk gündem maddesi de buydu. Ben yönetim kurulu arkadaşlarıma daha evvel Fatih Terim'le evimde yaptığım 2,5 saatlik görüşmede neler konuşulduğunu açıkladım ve Fatih Terim'i de toplantıya çağırmak durumunda olduğumu ifade ettim. Benim, milli takım teknik direktörlüğü hususunda kamuoyuna vermiş olduğum bir söz vardı; 'Buna tek başıma karar vermeyeceğim, yönetim kurulu kararıyla neticelendireceğiz' demiştim. Bu sözümü yerine getirmek için de yönetim kurulu arkadaşlarımın her birinin teker teker görüşünü aldım. Kendi fikrimi söylemeden görüşlerini aldım. Toplantı öncesi hiçbiriyle de bu hususta tek kelime konuşmadım. Bunu tüm kamuoyunun bilmesini istiyorum. Görüşme kısa sürdü. Milli Takım'ı 2008 Avrupa Şampiyonası'na götürecek teknik direktörün Fatih Terim olması için yönetim kurulu olarak tüm arkadaşlarımın oy birliğiyle karar verdik. Kimse 'hayır' demeden, Fatih Terim'in devam etmesinden yana fikir ve görüş belirtti. Daha sonra ben de bu görüşe katıldım. Allah yolumuzu açık etsin, bizleri utandırmasın.”
  
'ÇOK ÖNEMLİ BİR YOLA ÇIKIYORUZ'

  
Haluk Ulusoy, Futbol Federasyonu olarak son derece önemli bir yola çıktıklarını ifade ederek, “Avrupa ve Dünya Şampiyonaları'na son anda katılamadık. İnşallah bu dönemde zoru başaracağız ve 2008 Avrupa Şampiyonası elemelerinde yurt dışında 12 maç oynayacakmış gibi hazırlıklarımızı yapacağız” dedi.

FIFA'nın olaylı İsviçre maçı nedeniyle verdiği cezalarla ilgili olarak önce FIFA Tahkim Kurulu'na, daha sonrasında ise istedikleri sonucun çıkmaması durumunda CAS'a gideceklerini anlatan Ulusoy, şöyle devam etti:    “Bu 6 maçlık dış sahada seyircisiz oynama cezasını nerelere kadar indirebileceğimize bakacağız. Tüm maçlarımızı dışarıda oynayacakmış gibi de hazırlıklarımızı yapmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Yine eski günlerimizdeki gibi ekip çalışması olacak. Başarıdan başarıya koşacak, dünyanın hangi takımı olursa olsun yenebilecek güce ulaşabileceğimize inanıyorum. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri'ne katılacağız. Buna inancımız sonsuz. Tüm Türkiye inansın. Hocamıza inancımız sonsuz. Fatih hocamız sahada, biz ise saha dışında maddi ve manevi her türlü desteği verip, 2008 Avrupa Şampiyonası'na ülkemizi taşıyacağız.”
  
'YETKİLERİNDE KISITLAMA YOK, BANA BAĞLI ÇALIŞACAK'
  
Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim'in yetkilerinde önümüzdeki dönemde herhangi bir kısıtlama olmayacağını söyledi.  Ulusoy, basın açıklamasının ardından, yönetim kurulunun bulunduğu kata çıkarken, gazetecilerin “Fatih Terim'in görevlerinde kısıtlama olacak mı” şeklindeki sorusu üzerine, “Hayır, bir sınırlandırma olmayacak. Zaten Fatih Terim'e de bu yakışır. Sadece, daha önce bildiğiniz gibi, bana bağlı olarak çalışacak” dedi.

Bu arada, yönetim kurulu toplantısı öncesi Haluk Ulusoy, Fatih Terim ile kısa bir süre ayrı olarak görüşme yaptı. Daha sonra toplantıya giren Ulusoy, yönetim kurulu üyelerinden tek tek Terim konusunda görüşlerini aldı.
Yönetim kurulunun oy birliğiyle “devam” kararı almasının ardından Fatih Terim toplantı odasına alınarak, karar kendisine tebliğ edildi. Daha sonra da Terim'in, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte yemek yediği bildirildi.

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu toplantısının, verilen öğle yemeği arasının ardından süreceği açıklandı.

Ersun Yanal'ın yerine göreve getirilen Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Futbol Federasyonu ile geçtiğimiz yılın Haziran ayında 5 yıllık sözleşme imzalamıştı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler