Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Milli sörfçü Kemal’den Barbun’da süper lezzetler

Kemeraltı’nda turlarken önce kız kardeşi Deniz’i tanıdım.

Düğün organizasyonları yapıyor. Davetiyeden, nikah şekerine ve masa düzenine varıncaya değin. Konservatuar mezunu. Ama koşullar onu gerektirmiş. İleri de onunla da bir haber yapacağım sizlere. Bana Alaçatı’da Barbun’dan ve de kardeşi Kemal Demirasal’dan söz edince ani bir baskın yaptım. Süper yakışıklı bir delikanlı, tüm sıcaklığıyla karşıladı beni. Ege’nin en taze otlarını, sebzelerini, balıklarını ve deniz mahsullerini otantik ve hayli şık bir ortamda sunuyor sizlere. Mutfak açık. Her şeyi görüyorsunuz. Nasıl farkına varmadım diye kendime kızdım. Amma zaten daha yenilermiş. Tam bir Akdeniz restoranı.
Köylüden masaya
Barbun’un en büyük özelliği Alaçatı’da anlaştıkları köylüler var. Sabahın köründe gidiyorlar. Bir kısmını onlardan, bir kısmını da pazardan taze alıyorlar sofranıza getirdiklerini. Mezattan da taze balıkları. Benim en sevdiğim şey, sebzelerin diri kalacak şekilde haşlanması. Barbun’da aynen öyle. Karides, kalamar, ahtapot marine ediliyor. Barbun, Levrek, Çipura ve İstakoz çiftlik değil. 12 ay açık olan Barbun Restoran’da sezonsal olarak öne çıkan tatlara yer veriliyor.
Hormonlu bir şey yok. Kendileri ne yiyorlarsa o. Şimdi mutlaka çitlenbekli semizotu, keçi peyniri salatası, yengeç mantı, çıtır karides, mezgit goujon, sütte poşetlenmiş levrek, ıstakoz tabağı, karides caldine, deniz mahsulleri risotto tadın derim. Bir de tatlı olarak incirli portakallı fırında helva mutlaka deneyin.
Telefon: 0.232.716.83.08

Kemal Demirasal

1981 İzmir doğumlu. İzmir Ekonomi Üniversitesi Windsurf Bursu ile İşletme mezunlarından. 11 yaşında sörfe başlayan Kemal 1999 - 2005 yılları arasında Türkiye Windsurf Akrobasi şampiyonu oldu. Milli sörfçü. Türkiye’in yetiştirdiği sayılı sörfçülerden. Sörfteki kariyerinden sonra gastronomi sektörüne geçiş yapmış. Kemal mutfak deneyimine kesinlikle bir iş olarak bakmıyor. Evinde konuklarını ağırlıyor duygusuyla hizmet veriyor. Hatta mutfağı bir tuval, yaptığı yemekleri bir sanat eseri olarak görüyor.

Ertan’ın top 10’u

İzmir’in yetiştirdiği en ünlü modacılarından. İzmir’in elitlerinin gözbebeği.
Adam gibi adam. Yardımsever. Hayatında para hep ikinci planda kalmış.
Yakınları tarafından çok sırdaş ve dost olarak gösterilen Ertan Kayıtken şu günlerde muhteşem bir defilenin hazırlığı içinde.
? 1-Çeşme Alaçatı’nın her köşesi yaz ve kış benim için eğlenmeğe değer.
? 2-Siyah giyimde tek tercih rengim. D&G sevdiğim bir marka. En çok fular satın almaktan keyif duyarım
? 3-Genelde kışın tatil yaparım. Yazın çok işim oluyor. Allah eksik etmesin. Prag, Milano, Paris favori yerlerim.
? 4-Beşiktaş. Gülmeyin ama renklerden dolayı
? 5-Yüzme en çok sevdiğim spor. Bir de Spor Z’ye gidiyorum. Bir antrenör nezaretinde çalışıyorum.
? 6-İzmir bana göre yaşamak için en sağlıklı yer.
? 7-Kitap okumayı severim. Romantik ve aşk konularını işleyen kitaplar tercihim.
En son Paulo Coelho’dan Brida ve Sunay Akın’ın ‘Sineklerin Tanrısı’nı okudum.
? 8-Ruh durumuma göre müzik anlayışım değişiyor.
? 9-Lady Gaga son dönemlerde favorim.
? 10-Olmazsa olmazlarım arasında gerçek dostlarım, köpeğim Gino ve siyah fularlarım var.

Kuşadası’na yıldız yağacak

Ali Riza Türker 30 yıllık kadim dostlarımdan. Eski meslektaşım. Çarşamba günü İzmir’deydi. Kuşadası’na geçerken uğradı. Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması’nın yaratıcısı. Tam 17 yıl bu yarışma pop müziğine pek çok star kazandırdı. Fatih Erkoç, Aşkın Nur Yengi, Suavi, İzel-Çelik- Ercan, Suat Suna, Metin-Eda Özülkü, Harun Kolçak, Cem Karaca, Burak Uçkun, Asya, Burhan ve Serhan Şeşen, rahmetli Ajlan Büyükburç gibi.
Kıyasıya yarış
Beş yıldır ara verilen yarışma bu yıl 18. kez yapılıyor. Bence Kuşadası halkı Ali Riza’nın heykelini dikmeli. Çünkü yıllardır mücadele veriyor yarışmayı canlandırmak ve Kuşadası’na tanıtmak için. Ali 329 eserin başvurduğunu ve bu yıl kıyasıya bir yarış olacağını söyledi. Kral TV yarışmayı naklen yayınlayacak. Finale kalan eserler arasında bana göre Onur Mete ve Yıldız Asyalı çekişecek. 31 Mayıs-5 Haziran 2010 haftasında düzenlenecek festivalde Altın Güvercin Finali, Kuşadası Stadı’nda yapılacak. Kuşadası’na yıldız yağacak. Festival boyunca Hakan Eren’in hazırladığı Türk Pop Müziği tarihçesini anlatan bir sergi düzenlenecek. Bu sergiyi de sakın kaçırmayın.
Saklayın
Festival Program Akışına gelince:1 Haziran Salı Saat: 21.00 Ahmet Koç-Edip Akbayram Konseri (İsmail Cem Meydanı), 2 Haziran Çarşamba: Gripin - Hayko Cepkin Konseri (İsmail Cem Meydanı) , 3 Haziran Perşembe: Feridun Düzağaç-Göksel Konseri (İsmail Cem Meydanı), 4 Haziran Cuma: Mustafa Ceceli Konseri (İsmail Cem Meydanı) Bu konser öncesi Zülfü Livaneli’ye Barış Manço Onur Ödülü verilecek.
Festivalin son günü olan 5 Haziran Cumartesi gecesi, Altın Güvercin Müzik Yarışması’nın büyük finali var. 10 finalist eserin ve yorumcularının çekişeceği bu muhteşem müzik şöleni ardından Hepsi grubu mini bir konser verecek.

X