KIRŞEHİR HABERLERİ

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Kırşehir'de

AA / Tuğba Yardımcı Mısır
11.01.2015 - 19:16Son Güncelleme : 11.01.2015 - 19:16

- Yılmaz: "CHP zihniyetinin Türkiye'de iktidar talebi yoktur. CHP'nin iktidara geleceğini düşünen var mı? Bunu CHP bile düşünmüyor"- "2015 seçimlerinde doğru bir tercihte bulunmazsak hem ekonomik alandaki hem demokratik alandaki kazanımlarımızı kaybetme riski var"

AA / Tuğba Yardımcı Mısır

KIRŞEHİR (AA) - Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "CHP zihniyetinin Türkiye'de iktidar talebi yoktur. CHP'nin iktidara geleceğini düşünen var mı? Bunu CHP bile düşünmüyor" dedi.

Yılmaz, Aşıkpaşa Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Kırşehir İl Başkanlığı 5. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, halkın AK Parti'ye verdiği desteğin Türkiye'yi eski Türkiye'den çıkardığını ve yeni Türkiye'ye getirdiğini belirterek, "Eski Türkiye, borç alan Türkiye'ydi, yeni Türkiye, borç veren Türkiye. Herkes bilir ki AK Parti iktidara geldiğinde bu devlet borçluydu. IMF'den 23,5 milyar dolar borç almış ancak kim ödedi, AK Parti ödedi. İşte 'eski Türkiye ile yeni Türkiye arasında ne fark var' derseniz birisi borçlu Türkiye, diğeri borçlarını ödemiş Türkiye" diye konuştu.

Türkiye'de geçmiş yıllarda sağlık alanında yaşanan sıkıntıları çeşitli örneklerle anlatan Yılmaz, "Cenab-ı Allah'a hamdolsun biz geldiğimizdeki sağlıkta memnuniyet yüzde 35 civarlarındaydı, şimdi sağlıkta memnuniyet yüzde 75'in üstünde" dedi.

Yılmaz, "Bazen derler ya 'liyakatsiz insanlarla çalışıyorsunuz' diye, eğer liyakatsiz insanlarla çalışmış olsaydık sağlıktaki memnuniyeti yüzde 30'lardan yüzde 80'lere çıkaramazdık. Sağlıkta büyük bir devrim gerçekleştirdik, bunu sizlerle yaptık. Eskiden hastaneye gitseniz sağlık hizmeti alır mıydınız, alamaz mıydınız belli değildi ama biz engelli olup da evinden hastaneye gidemeyecek durumda olan 400 binden fazla kardeşimize evinde tedavi imkanı sağladık. Eski Türkiye'de hastaneye gitseniz tedavi göremezdiniz, yeni Türkiye'de evinizde de olsanız yine sağlık hizmeti alırsınız. Eski ile yeni Türkiye arasındaki fark budur" ifadelerini kullandı.

Yılmaz, Türkiye'nin ihracatının arttığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Ürettik de ihracat arttı. Üretmediğiniz şeyi satamazsınız da. Ne kadardı biz geldiğimizde ihracat, 36 milyar dolardı, şimdi 157 milyar dolar. Fabrikalar var, fabrikalarda çalışan insanlar var. Bizim dönemimizde sadece son 7 yılda yaklaşık 7 milyon insanımıza da iş kapısı, ekmek kapısı oluşturduk, istihdam oluşturduk. Diyoruz ki bu ülkede herkesin işi olsun, aşı olsun, bu ülkede herkesin evi barkı olsun. Bunları sizinle sağladık. Her şeyi yaptık demiyoruz ama çok şeyi yaptık. Yapmak istediklerimiz de var, daha yapacaklarımız da var. Allah nasip ederse çıkmış olduğumuz bu kutlu yolculuk, sizlerle hedefine varırsa 2023 hedeflerini de yakalarız. Nereye gitsem en çok taleplerden biri işsizliktir. Şimdi işsizlik oranı ne kadar? Yüzde 9, yüzde 10. 2023 hedefimiz var, Allah nasip ederse yüzde 5'e düşecek. Eğer yüzde 5'e düşürürsek sizlerle beraber o zaman Türkiye'nin birçok sorununu da çözmüş oluruz."

Eğitim ve ulaşım alanında yaptıkları çalışmaları da anlatan Yılmaz, "Eskiden yollar yoktu. 80 yılda bu ülkeye yapılmış olan bölünmüş yol, 6 bin kilometre, sadece bizim dönemimizde 17 bin kilometre. 80 yılda yapılan hizmetten kat kat fazlasını bizim dönemimizde bu millete sağladık ama daha yapmamız gereken çok şey var" dedi.

- "CHP zihniyetinin Türkiye'de iktidar talebi yoktur"

Yılmaz, kaybolan vaktin geri gelmeyeceğine işaret ederek, sözlerine şöyle devam etti:

"Kemal Kılıçdaroğlu diyorlar Rize'ye gitmiş. Bir kahvehaneye gitmiş, çay içecek, ceketini çıkarmış 'şu ceketi asar mısın' demiş. 'Asacak yer yok' demişler. 'Ya bir çivi de mi yok' demiş, '50 yıldır bu millete bir çivi çaktınız da mı hesabını soruyorsunuz' demiş. Bu, Baas zihniyeti diyorum. Baas zihniyeti nedir? Herkesi kendisine benzetmek isteyen, farklılıklara tahammül göstermeyen zihniyet, Baas zihniyetidir. Türkiye'deki Baas zihniyeti de CHP zihniyeti. CHP zihniyetinin Türkiye'de iktidar talebi yoktur. CHP'nin iktidara geleceğini düşünen var mı? Bunu CHP bile düşünmüyor. Kendisinin başarı ölçüsü nedir? Deniz Baykal yüzde 25 almışsa yüzde 26, yüzde 27'ye çıkarsa başarı görüyor. En fazla hedef ne, yüzde 30, yüzde 30'la sen iktidar olabilir misin, olamazsın. Peki iktidar olamazsan bu milletin umudunu, zamanını, niye çalarsın, niye kaybettirirsin."

MHP'nin de CHP'den farkı olmadığını savunan Yılmaz, "MHP'nin iktidar umudu var mı, iktidar talebi var mı? Yok. Oy oranı ne kadar yüzde 13-14'dür, en fazla olsa 15'dir. Belediye başkanlığı sonuçları Ağrı'da CHP'nin oyu 0,2, MHP'nin oyu 0,3, Van'da CHP'nin oyu 0,8, MHP'nin oyu 0,7, Siirt'te CHP'nin oyu 0,6, MHP'nin oyu 0,6, Mardin'de CHP'nin oyu 0,9, MHP'nin oyu 0,9, Batman'da CHP'nin oyu 0,7, MHP'nin oyu 0,5. Sen, Doğu'da yoksun, sen Güneydoğu'da, Anadolu'da yoksun. Buralarda yoksan iktidara da gelemezsin. Bu milletin umudunu çalma, geleceğini karartma" dedi.

CHP'yi eleştiren Yılmaz, şunları söyledi:

"Geçmişte Arapça ezan okuyana hapis cezası verdiler. Neden? Kendilerinin isteği dışında bir şey istemiyorlar. Üç ay hapis cezası vardı, para cezası vardı. Zekeriya Sertel var eski komünistlerden, Son Posta diye bir gazete çıkardı, 8 sütuna manşet 'boğuluyoruz biraz hava isteriz' diye mahkum ettiler. Şevket Süreyya Aydemir var, 'bütün dünyanın işçileri birleşiniz' diye bir broşür bastırdı, mahkum ettiler. İskilipli Atıf Hoca'yı kitap yazdı diye astılar. Sabahattin Ali'yi şiir okudu diye hapsettiler. Nazım Hikmet'i orduyu isyana teşvik etti diye mahkum ettiler. Necip Fazıl'ı halkı isyana teşvik etti diye mahkum ettiler. Kemal Tahir'i, Sabahattin Ali'nin kitabını kardeşine verdi diye mahkum ettiler. Orhan Kemal'i Maksim Gorki'yi okudu diye mahkum ettiler. Rıfat Ilgaz'ı Sınıf adlı bir kitap yazdı diye mahkum ettiler. Dersiniz ki bunlar, 50'lerde, 40'larda kaldı. Bu Baas zihniyeti değişmez, Necmettin Erbakan'ı konuştu diye mahkum ettiler, Recep Tayyip Erdoğan'ı şiir okudu diye mahkum ettiler. Bu Baas zihniyetinin başörtüsü düşmanlığını hem Meclis'te hem okulda hem kamuda söylemiyorum. Kat sayı ayrımcılığını söylemiyorum. Kur'an yasağını, imam hatip yasaklarını söylemiyorum ama bu milletin eğer demokrasisini geliştiremezsen ekonomisini de geliştiremezsin. Üretemeyen, tüketemeyen, düşünemeyen insanların ülkesi haline getirdiler. Onun için de bu millete ümitsizliği öğrettiler adeta."

AK Parti iktidarında çok çalışma yapıldığını belirten Yılmaz, "Yapılanların en önemlisi ne derseniz bu millete öz güveni kazandırdık, hizmetlerimizle hep beraber kazandırdık" dedi.

Türkiye'nin helikopter ve tank yaptığını dile getiren Yılmaz, "Milli gemimizi yapıyoruz, hamdolsun yaptık. Milli savaş uçağımızı da yapacağız. Yapar mıyız, yaparız. Hiç şüpheniz olmasın bunu da yaparız" şeklinde konuştu.

Yılmaz, Haziran ayındaki seçimlerin önemine dikkati çekerek, "2015 seçimlerinde doğru bir tercihte bulunmazsak hem ekonomik alandaki hem demokratik alandaki kazanımlarımızı kaybetme riski var. İşte bu riske bu milleti maruz bırakmamak için, yarınlarımızı yitirmemek için, yeniden yeise (karamsarlığa) düşmemek için, ümitsizliği bu millete öğretmemek için yeniden 2015'te de daha büyük oy oranıyla AK Parti dememiz lazım" ifadelerini kulandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay'ın katılımıyla gerçekleştirilen kongrede, divan başkanlığını AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Alev Dedegil yaptı.

Kırşehir Belediyesi Mehter Takımı'nın sahne alması ve ardından Ahilik duasının okunmasıyla başlayan kongrede, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun mesajı okundu.

Kongrede, seçime Mustafa Kendirli başkanlığındaki tek listeyle gidildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kırşehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kırşehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Kırşehir'de haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KIRŞEHİR İLÇELERİ
  KIRŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:44
  • Guneş
   06:22
  • Öğle
   12:47
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:51
  • Yatsı
   20:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı