IĞDIR HABERLERİ

Milli Savunma Bakanı Yılmaz Iğdır'da

AA / Mehmet Özcan
13.12.2014 - 14:01Son Güncelleme : 13.12.2014 - 14:01

- Bakan Yılmaz: "Kendi milli gemimizi yapıyoruz, eğitim uçağımızı yapıyoruz. Her türlü zırhlı aracımızı kendimiz yapıyoruz. Savunma sanayimizin cirosu, 5 milyar dolar, ihracatı da 1,5 milyar doları aştı. İnşallah bu savunma sanayiyle ordumuz, eskisinden daha da güçlü" - "Aldığımız güçteki Türkiye'yi daha güçlü bir şekilde gelecek nesillere bırakmak istiyoruz. Eskiden tank yapamazdık, şimdi kendi tankımızı yapıyoruz. Kendi tankına sahip olan ordu daha güçlüdür değil mi, işte bizim ordumuz güçlü. Kendi helikopterini yapan bir ülke var"

AA / Mehmet Özcan

IĞDIR (AA) - Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin ordusunun ihtiyaç duyduğu araçları yapabilen bir ülke haline geldiğini belirterek, "İnşallah bu savunma sanayiyle ordumuz, eskisinden daha da güçlü" dedi.

Iğdır Kültür Merkezi'nde partisinin 5. Olağan İl Kongresi'ne katılan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, AK Parti döneminde demokrasi alanında önemli gelişmeler yaşandığını söyledi.

Ortadoğu coğrafyasının en büyük probleminin Baas zihniyeti olduğunu belirten Yılmaz, "Türkiye'nin de bir BAAS zihniyeti var, hem doğusunda hem de batısında. Türkiye'de iki Baas partisi var hatta. Kendi halkına en büyük zararı verenler, bu Baas partileri vermiştir" diye konuştu.

Yılmaz, Irak ve Suriye'de de Baas zihniyetinin kendi halkına büyük zarar verdiğini aktardı.

"Türkiye'nin Baas partisi de bu milletin ömrünü ve zamanını çaldı, umudunu yok etti" diyen Yılmaz, şöyle devam etti:

"Ama işte AK Parti ile bu durum değişti. Eskiden ezanı Arapça okumak yasaktı, 3 ay hapis cezası vardı. Adnan Menderes, bu cezayı kaldırdı. Bu Baas partisi CHP zihniyeti, ezanı yasaklamıştı çünkü milletin diliyle problemi vardı. Milletin, diniyle diliyle problemi vardı. Bu zihniyet, kendisinden olmayan herkese düşmandı. Herkesi tek tip haline getirerek kendisine benzetmek isterdi."

Yılmaz, CHP'nin hiçbir zaman halkın oylarıyla iktidara gelemediğini ancak çeşitli kurumlar aracılığıyla iktidara ortak olduğunu savundu.

AK Parti olarak bu durumu sonlandırmak istediklerine işaret eden Yılmaz, "Yeter artık söz milletin, karar da milletin dedik. İşte bunu dediğimiz için Çankaya'ya halkın oylarıyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanı gönderdik. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini sağlayarak, demokrasi çıtasını en üst seviyeye getirdik" ifadelerini kullandı.

- "Ordumuz daha da güçlü"

Yılmaz, eskisinden daha güçlü bir Türkiye'yi gelecek nesillere aktarmak istediklerini dile getirdi.

Bunun için de savunma sanayisine önem verdiklerini kaydeden Yılmaz, "Aldığımız güçteki Türkiye'yi daha güçlü bir şekilde gelecek nesillere bırakmak istiyoruz. Eskiden tank yapamazdık, şimdi kendi tankımızı yapıyoruz. Kendi tankına sahip olan ordu daha güçlüdür değil mi, işte bizim ordumuz güçlü" diye konuştu.

Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kendi helikopterini yapan bir ülke var. Kendi milli gemimizi yapıyoruz, eğitim uçağımızı yapıyoruz. Her türlü zırhlı aracımızı kendimiz yapıyoruz. Savunma sanayimizin cirosu, 5 milyar dolar, ihracatı da 1,5 milyar doları aştı. İnşallah bu savunma sanayiyle ordumuz, eskisinden daha da güçlü. Eskiden askerlik süresi 18 aydı, biz bunu önce 15'e, daha sonra da 12 aya indirdik. Askerlik, onurlu ve kutsal bir görevdir. Eğer bu bayrak, gururla dalgalanıyorsa ve bu bayrağın olduğu yere 2 milyona yakın insan, Irak'tan ve Suriye'den buraya geliyorsa burayı güvenli liman olarak görüyorsa bilin ki bu Türkiye'nin güçlü bir ülke olması sayesindedir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Iğdır haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Iğdır haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Milli Savunma Bakanı Yılmaz Iğdır'da haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

IĞDIR İLÇELERİ
  IĞDIR NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:46
  • Öğle
   12:07
  • İkindi
   15:31
  • Akşam
   18:07
  • Yatsı
   19:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı