Gündem Haberleri

  Milli rezaletin resimleridir

  Bülent SARIOĞLU / ANKARA
  14.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL’da Dolmabahçe Sarayı’nın yapılar topluluğu içinde bulunan 80 oda 9 salondan oluşan 2 katlı Veliaht Dairesi, Sultan Abdülaziz’den beri sultanların veliahtlık dönemlerini geçirdikleri mekan oldu. Resim Heykel Müzesi olarak kullanılan bina, 1985’te Mimar Sinan Üniversitesi’ne tahsis edilmişti. Tarihi daireyi geçen hafta gezen TBMM yönetimi, tahsisi kaldırdı. Başkanlık Divanı’nın Milli Saraylar Dairesi’ne bağlı binaya el koymasıyla sonuçlanan süreçte TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e sunulan fotoğraflar etkili oldu. TBMM Başkanlığı, kayıtlara göre 200 kadar değerli tablonun ve tahsis dönemindeki zararların tespit edilmesi için mahkemeye başvurdu.

  Manzara korkunç/images/100/0x0/55eb66bef018fbb8f8bebe71

  Başkanlık Divanı’nın CHP’li üyesi Tanju Özcan, tarihi binadaki gözlemlerini aktardı: “Sayın Meclis Başkanı bu rezilliği görmemizi istedi, mekanı gezerken korkunç bir manzarayla karşılaştık, tüylerimiz diken diken oldu. 1800’lerden beri duran taban döşemeleri son yıllarda mahvolmuş.”

  Tablolar ne durumda

  TARİHİ binada gözlemler yapan CHP’li Tanju Özcan, buradaki tablolarla ilgili de bilgi verdi: “Kayıtlara göre 200 civarında, bazılarının değeri 10 milyon doları bulan tabloların bulunduğu bir bölüm de var. O bölümü biz de gezemedik. Tabloların gerçekten orada olup olmadığı veya orijinalliğini ne ölçüde koruduğu konusunda kuşkuya kapıldım. Burada bir mahkeme tespiti olacak. Kapalı kapılar ardında ne var bakacağız.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı