BOLU HABERLERİ

Milli radyasyon dedektörü sensörlerinin üretimine destek

DHA
04.11.2016 - 15:02Son Güncelleme :
DHA

BOLU, (DHA)- ABANT İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Nükleer Radyasyon Dedektörleri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (NÜRDAM) 'Yerli Aktif Radyasyon Sensörlerinin Üretimi, Geliştirilmesi ve Karakterizasyon Test Merkezinin Güçlendirilmesi' projesine, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'ndan (MARKA) destek geldi.
MARKA’nın 'Üretim Altyapılarının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Programı' kapsamında destek almaya hak kazanan NÜRDAM projesi, Bolu Valisi Aydın Baruş, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun ve MARKA Genel Sekreteri Mustafa Ayhan tarafından imzalandı. Tören kapsamında ayrıca, Seben Belediyesi’nin 'Seben'in Tarihi Kaya Evleri Turizme Kazandırılıyor' projesi ile Mudurnu Ormanpınar Gelinözü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin 'Teknik Altyapının ve Süt Kalitesinin Geliştirilmesi' projesi de destek almaya hak kazandı.
Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, "Ülkemizde bir an evvel kendi ileri teknolojilerimizi  üretmemiz gerekiyor. Bu konuda üniversitelere önemli görevler düşüşyor. Bugün bu anlamda üniversite olarak mutlu bir gün yaşıyoruz. Bu projeyle beraber yeni teknolojiler üretilecek ve bir prototip ürün ortaya konacak. Bu, hem ülkemiz hem üniversitemiz için çok büyük bir kazanım olacak. Bu projelerin lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerinde uygulanması da aynı zamanda çok büyük önem arz ediyor. Bu proje, üniversitemizi bilgi üretme ve teknoloji ortaya koyma noktasında daha da ileriye götürecek" dedi.
Vali Aydın Baruş ise, "Üniversitemizde çok değerli hocalarımızın çalışmalarıyla aktif radyasyon sensörleri geliştirildi. Bu sensörlerin, test merkezinin güçlendirilmesi için hazırlamış oldukları proje, yine bu proje kapsamında üretilen sensörlerin pratikte kurumlarımız tarafından kullanılmasında çok ciddi katkı sağlayacak. Aynı zamanda bir Ar-Ge projesi. İlimizin bu tür yenilikçi yatırımlarla, Ar-Ge çalışmalarıyla da duyulmasını istiyoruz" dedi. Tören, projelerin tanıtılmasının ardından sona erdi.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bolu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bolu ilinden Milli radyasyon dedektörü sensörlerinin üretimine destek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Kasım 2016 tarihinde saat 15 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Milli radyasyon dedektörü sensörlerinin üretimine destek haberi güncellenecektir.

  BOLU NAMAZ VAKİTLERİ
  13 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:15
  • Guneş
   06:55
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   15:58
  • Akşam
   18:25
  • Yatsı
   19:53
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı