Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Milli Piyade tüfeği üretimine başlandı

04 Temmuz 2011 - 10:59Son Güncelleme : 04 Temmuz 2011 - 13:02

Türk mühendislerinin yaklaşık 3.5 yıl üzerinde çalışarak geliştirdiği milli piyade tüfeğinin üretimine başlandı. Milli piyade tüfeğinin ilk 50 adetlik prototipi, 4 ay içinde hazır olacak.

MİLLİ PİYADE TÜFEĞİNİN ÜRETİMİNE BAŞLANDI- FOTO GALERİ      

Proje kapsamında Temmuz 2012 tarihine kadar toplam 200 adet prototip piyade tüfeği üretilecek. Türk Silahlı Kuvvetlerindeki çeşitli birliklere dağıtılacak prototip tüfekler, profesyonel askerlerce test edildikten sonra seri şekilde üretilecek.   

Türk Silahlı Kuvvetlerinin piyade tüfeği ihtiyacının karşılanması amacıyla 22 Ocak 2009'da Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile sözleşme imzalayan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), alt yüklenici Kalekalıp firmasıyla birlikte çalışmalarını hızlandırdı. Tüfeğin tasarımının karara bağlanmasının ardından 50 adetlik prototip üretimine geçildi.        

Kara Kuvvetleri Komutanlığının taktik ve teknik istekleri doğrultusunda geliştirilen milli piyade tüfeğinin ilk etapta 3 farklı versiyonu tasarlandı. Yapılan testlerin ve değerlendirmelerin ardından 3 konfigürasyon prototipi teke düşürüldü ve çalışmalar tek model üzerinde yürütülmeye başlandı.

Tasarım ve doğrulama testlerinin yapılacağı ilk 50 adetlik prototip tüfek, Ekim 2011'de hazır olacak. Proje kapsamında toplam 200 adet prototip üretiminin ise Temmuz 2012 tarihinde tamamlanması planlanıyor.  

Projeye göre bu prototip tüfekler, geri bildirim almak üzere Türk Silahlı Kuvvetlerinde çeşitli birliklere dağıtılacak. Profesyonel askerler tarafından çeşitli hava ve arazi koşullarında (aşırı sıcak, aşırı soğuk, tozlu, ıslak ortamlar) bir süre kullanılacak olan milli piyade tüfekleri, askerlerden gelen öneri ve değerlendirmelerin ardından seri şekilde üretilecek.

Türk ordusu tarafından kullanılan G3'lerin yerini alması planlanan modern piyade tüfeği, dünya ordularının envanterinde bulunan son nesil piyade tüfeklerinin üstün özelliklerini bünyesinde topladı. Tasarımından itibaren tamamen yerli olan ve hiç bir ülkeden teknoloji transferi yapılmadan üretilen modern piyade tüfeğinin teknik özelliklerine de son şekli verildi. Buna göre milli piyade tüfeğinin ağırlığı şarjörsüz 4,3 kilogram. Fişek kapasitesi 20 adet, boyu 920 mm, namlu ömrü en az 10 bin atım olan milli piyade tüfeği, dakikada 650 atış yapabiliyor.

HEM SAĞ, HEM DE SOL EL İLE KULLANIABİLİYOR 

Yetkililer, milli piyade tüfeğinin, çok sayıda özelliği bünyesinde barındırdığını, çok kademeli ayarlanabilir teleskopik dipçiği bulunan tüfeğin emniyet mandalı, şarjör mandalı ve kurma kolunun hem sağ, hem de sol el ile kullanmaya uygun şekilde tasarlandığını belirttiler.

Tüfeğin sessiz kurma özelliğine sahip olduğunu ifade eden yetkililer, şu bilgileri verdiler:

“Tüfek, şarjördeki son fişeğin atılmasından sonra mekanizmanın açık kalmasını ve yeni şarjör takıldığında, mekanizmayı yeniden kurmadan süratle ateş etmeye devam edilmesini sağlayan sisteme sahip. Yüksek atış hassasiyeti sayesinde hedef üzerinde dağılımı çok düşük olan milli tüfeğin üzerine, gece görüş dürbünü, laser, bomba atar gibi envanterde bulunan tüm aksesuarlar takılabiliyor. Milli piyade tüfeği, gelişen teknolojilerin ve ihtiyaçların ışığında tasarlandı. Modüler yapısı sayesinde her türlü yenilik tüfeğe uygulanabilecek.”

Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de geçtiğimiz günlerde Kırıkkale'de MKEK'nin silah fabrikasını ziyaret ederek, milli piyade tüfeğini incelemişti.

-MİLLİ TÜFEĞİN ÖZELLİKLERİ-

Yapılan değişikliklerin ardından son şeklini alan Milli Modern Piyade Tüfeğinin özellikleri şöyle:

KALİBRE: 7,62 mm

AĞIRLIK: 4,3 kg

ETKİLİ MENZİL: 600 metre

BOY: 92 cm

NAMLU ÖMRÜ: 10 bin atım

MERMİ NAMLU ÇIKIŞ HIZI: 800 m/sn

ŞARJÖR KAPASİTE: 20 fişek

ATIŞ SÜRATİ: 650 atım/dakika

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 29 Yorum }
 • Tamer Ozkaynar 4.7.2011 15:48:32
  bu tüfek nasıl yüzde yüz yerli malı oluyor anlamadım..alman heckler koch HK416'ya çok benziyor ..?
 • bir bilmiyen 4.7.2011 15:14:02
  Anlamadim, Namlu ömrü 10.000 atis, dakikada 650 atis, yani bu silahin namlu ömrü<br>16 dakikami? Bir yanlislik olmasin?
 • mesut taştan tuğcu 4.7.2011 15:10:58
  Askeri silahlarımızın yerli üretimle karşılanmasında geç kalmadık mı.? Özel sektör ve devlet elele vererek tüm askeri ihtiyaçlarını yerli üretimle karşılayamazmıyız. Bu konuda söz sahibi kişiler ne düşünüyor acaba.
 • Emre Lütfü Köseoğlu 4.7.2011 15:10:48
  7,62mm olarak eldeki stoğa ve G3'le uyumlu olmasına dikkat edilmiş ama bence hata edilmiş.Kısa vadeli düşünülmüş.Madem yeni silah yapıyorduk 5,56mm'lik bir silah geleceğe yönelik daha güçlü bir adım olurdu.Daha hafif ve daha ucuz mühimmat daha büyük şarjör kapasitesi ve daha çok ateş gücü demektir.
 • engin kaya 4.7.2011 15:06:52
  askerliğini yapan bilir. 4,3 kilo bence çok ağır. 3,25 kilo civarında keleş gibi hafif bir silah tasarlasalardı keşke
 • Mustafa ÖZGÜNEŞ 4.7.2011 15:02:32
  Hayırlı uğurlu olsun vatana millete...
Sayfa Başı
Haberleraöf sonuçlarıaöf sınav sonuçlarıaöf sınav sonuçları açıklandı mıAöf Final Ne Zamandarbe komisyonuTürksat15 Temmuz