ADANA HABERLERİ

Milli mücadeleye tanıklık eden konak yenilendi

AA / Bekir Ömer Fansa
16.12.2014 - 16:02Son Güncelleme : 16.12.2014 - 16:02

- Adana'daki tarihi Şakir Paşa Konağı, Büyükşehir Belediyesi ve ÇKA işbirliğinde restore edildi - Çukurova Kültürünü Araştırma Geliştirme ve Yaşatma Merkezi olarak hizmet verecek konakta, Çukurova'nın tarihi, kültürü ve arkeolojik değerlerinin envanteri tutulacak

AA / Bekir Ömer Fansa

ADANA (AA) - Adana'da restore edilen 125 yıllık Şakir Paşa Konağı, kültür merkezi olarak hizmete açıldı.

Büyükşehir Belediyesi ve Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) işbirliğinde geçen yıl hazırlanan proje doğrultusunda restorasyonu tamamlanan ve Çukurova Kültürünü Araştırma Geliştirme ve Yaşatma Merkezi olarak hizmet verecek konağın açılışı için tören düzenlendi.

Adana Valisi Mustafa Büyük, törende, çok önemli tarihi ve kültürel mirasın restore edilerek, toplumun hizmetine sunulduğunu söyledi.

Kentteki bazı kurumlarca yürütülen restorasyon çalışmalarına destek verdiklerini aktaran Büyük, "Bu konak, önemli bir hizmete aracılık edecek. İnşallah burada ve yeni yapılacak yerlerde, toplumsal değerlerimizi, geçmişimizi, tarihten gelen o güzel değerlerimizi koruyup, yaşatacağız ve gelecek nesillere aktaracağız. Bu çalışmayı toplum olarak gerçekleştiririz ve bundan da mutluluk duyarız" dedi.

- Konağın milli mücadeledeki önemi

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de Mondros Ateşkes Anlaşmasının imzalandığı dönemde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Adana'da bulunduğunu, 8 Kasım 1918'de konakta, Adana eşrafıyla yaptığı toplantıda milli mücadele için önemli kararlar alındığını vurguladı.

Atatürk'ün, anlaşmanın Türk milletinde kötü iz bırakacağı hissini kentin ileri gelenleriyle paylaştığını, milli mücadele için hazırlıklı olunması gerektiğini anlattığını ifade eden Sözlü, şunları söyledi:

"5 Ocak'da kutladığımız kurtuluş günümüzün önemli hazırlıkları burada yapılmıştır. Adana'nın milli mücadelesi aslında Türkiye'nin milli mücadelesine ışık tutmuştur. Nihayetinde Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkması ve çıktığında Adana'dan direkt karşılık bulmasının sebebi, daha önce buralarda yapılmış görüşmeler, değerlendirmelerdir ve Atatürk'ün de milli mücadele için bizzat içinde bulunduğu istişarelerdir. Milli mücadelenin Samsun'da başlamış olmasına Adanalıların, o milli ruh ve heyecanının katkısı vardır. Şakir Paşa Konağı, aslında onun nüvesinin oluştuğu önemli yerlerdendir."

Sözlü, göreve geleli 8 ay olduğunu anımsatarak, eserin restorasyonunda emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından açılışı yapılan konakta, Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Duygu Saban Okesli, "Adana Kentinin Gelişimi ve Geleneksel Adana Konutları, Şakirpaşa Konağı" konulu sunum yaptı.

Çukurova Güzel Sanatlar Lisesi müzik grubu tarafından dinleti sunulan törende katılımcılar, konağı gezdi.

- Şakir Paşa Konağı

Osmanlının son dönem sivil mimarisinin tipik örneği olan konak, 1888-1890'da kentte valilik yapan Şakir Paşa tarafından yaptırıldı. Bir süre ikamet olarak kullanılan iki katlı ahşap ve tuğladan yapılmış konak, daha sonra atıl kaldı. Kamulaştırmanın ardından konak, 1 milyon 101 bin lira bütçeli projeyle Büyükşehir Belediyesi ve ÇKA tarafından restore ettirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Adana haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Adana haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Milli mücadeleye tanıklık eden konak yenilendi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:43
  • Guneş
   06:18
  • Öğle
   12:42
  • İkindi
   16:10
  • Akşam
   18:46
  • Yatsı
   20:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı