MERSİN HABERLERİ

‘Milli Mücadele Yıllarında Mersin’ Belgeseli Yayla Ve Köyleri Dolaşıyor

IHA
04.09.2015 - 15:16Son Güncelleme :

MERSİN’İN KURTULUŞ SAVAŞI’NDA İŞGALCİ ÜLKELERE KARŞI VERDİĞİ MÜCADELESİNİ ALAN ‘MİLLİ MÜCADELE YILLARINDA MERSİN’ ADLI BELGESEL FİLM, MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN GEZİCİ SAHNE TIR’IYLA YAYLALARDA VE KÖYLERDE VATANDAŞLARLA BULUŞUYOR.

IHA

Mersin’in Kurtuluş Savaşı’nda işgalci ülkelere karşı verdiği mücadelesini alan ‘Milli Mücadele Yıllarında Mersin’ adlı belgesel film, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin gezici sahne TIR’ıyla yaylalarda ve köylerde vatandaşlarla buluşuyor.
Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından ilk gösterimi 24 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleştiren ‘Milli Mücadele Yıllarında Mersin’ belgeseli, Çamlıyayla’dan Anamur’a kadar Mersin’in farklı yerleşim yerlerinde vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Film, Milli Mücadele yıllarında Mersin’i işgal eden Fransızlar, Ermeni çetelerine ve işgalcilere karşı Mut’tan Arslanköy’e kadar mücadele eden yöre halkını konu alıyor. Alanında uzman bilim adamları ve akademisyenlerin oluşturduğu kurul tarafından hazırlanan ve o döneme şahit olan insanların röportajlarına da yer veren belgesel filmin CD’si de arşivlerinde saklamak isteyen vatandaşlara dağıtılıyor.
Filmi büyük bir ilgiyle izleyen vatandaşlar, son zamanlarda artan bölücü terör eylemleri ve şehit haberleri nedeniyle büyük üzüntü duyduklarını dile getirerek, Milli Mücadeleyi konu alan belgesellerin özellikle çocuk ve gençlere ulaşarak, atalarımızın şehadet mertebesine nasıl ulaştığını ve vatan topraklarının nasıl zor şartlar altında kazanıldığını öğrenmeleri açısından büyük önem taşıdığını belirtiyorlar.
‘Milli Mücadele Yıllarında Mersin’ adlı belgesel filmin, gezici sahne TIR’ı ile 19 Eylül 2015 tarihine kadar vatandaşlarla buluşmaya devam edeceği bildirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden ‘Milli Mücadele Yıllarında Mersin’ Belgeseli Yayla Ve Köyleri Dolaşıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Eylül 2015 tarihinde saat 15 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘Milli Mücadele Yıllarında Mersin’ Belgeseli Yayla Ve Köyleri Dolaşıyor haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  13 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:57
  • Guneş
   07:42
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   15:37
  • Akşam
   17:56
  • Yatsı
   19:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı