Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Milli marş skandalı

Torino 2006 Kış Olimpiyatları’nda, erkekler çiftli kızakta bronz madalya kazanan İtalyan sporculardan birinin İtalya milli marşını bilmediğini söylemesi, ülkede siyasi kriz yarattı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Partneri Oswald Haselrieder ile üçüncü olan Gerhard Plankensteiner’e yarış sonrası bir gazeteci, "Altın kazansaydınız, podyumda Fratelli D’Italia’yı söyleyecek miydiniz?" diye sordu. Plankensteiner Alman aksanlı İtalyancası ile yanıtladı: "Özür dilerim, ben o şarkıyı bilmiyorum." Bu sözler, bir anda, ülkede hararetli tartışmaların patlak vermesine neden oldu.

Özür diledi

Plankensteiner’
in, İtalya polis gücünün parçası olan Orman Muhafızlığı yaptığı ortaya çıkınca da, tartışmalar bir siyasi krize dönüştü. Bazı İtalyan siyasetçiler, bir gün önce ulusal kahraman ilan edilen sporcunun özür dilemesini, aksi taktirde madalyasını geri vermesini talep etti.

Plankensteiner, özür diledi. Kimsenin ulusal duygularını incitmek gibi bir niyeti olmadığını, sadece İtalyancası’nın o kadar iyi olmadığını söyledi. Plankensteiner, Haselrieder ve şu ana kadar tek altın madalyalı İtalyan sporcu Armin Zoeggler gibi, İtalya’nın Alto-Adige bölgesinden geliyor.

Savaş ganimeti verildi

Ülkenin en kuzeyindeki bu bölge, 1. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir parçasıydı ve savaş ganimeti olarak İtalya’ya verildi. Bölge halkının büyük çoğunluğunun ana dili hala Almanca. Geçtiğimiz ay, bölgenin 116 belediye başkanından 113’ü, bir dilekçe imzalayarak, Avusturya’nın yeni anayasasına bir madde eklemesini ve Alto-Adige’nin özerk statüsünün, geleneklerinin ve Almanca’nın birinci dil konumunun korunmasına bağlı olduğunu dile getirmesini talep etti.

Marie hastanelik oldu

TORİNO
2006’da buz dansında Kanadalı Marie-France Dubreuil orijinal programda düşüp ciddi biçimde yaralanınca hastaneye kaldırıldı. Marie, partneri Patrice Lauzon tarafından buzdan kaldırılıp, hastaneye götürüldü ve bir dizi testlere tabii tutuldu. Kanadalı çift bu düşme sonrası 6. sıraya indi. Önceki gece orijinal program sırasında 5 çift düştü. Erkekler dev slalomda dün yarışan Türk sporcu Hamit Şare ise 1:52.13’lük derece ile 82 sporcunun katılıp 47’sinin tamamlayabildiği 1. yarış sonrası 46. sırada yer aldı.

Bunları da Beğenebilirsiniz