« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Milli maçlara Romanya ile başladık

FIFA 2014 Dünya Kupası grup elemesinde 12 Ekim Cuma akşamı İstanbul'da karşılaşacağımız Romanya'nın, Türk futbol tarihinde özel bir yeri bulunuyor. Romenler, A Milli Takım'ın 498 maçlık tarihinde ilk milli maç yaptığı ülke.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İstanbul Taksim Stadı'nda, bundan 89 yıl önce 26 Ekim 1923'te karşılaştığımız Romanya ile 2-2 berabere kaldık. Ali Sami Yen'in teknik direktörlüğünü üstlendiği A Milli Takımımız, bu ilk resmi karşılaşmasına; Nedim (Altınordu), Hasan Kamil Sporel (Fenerbahçe), Cafer Çağatay (Fenerbahçe), İsmet Uluğ (Fenerbahçe), Nihat Bekdik (Galatasaray), Baron Fevzi (Altınordu), Emin Bey (Altınordu), Alaeddin Baydar (Fenerbahçe), Zeki Rıza Sporel (Fenerbahçe), Sabih Arca (Fenerbahçe) ve Bedri Gürsoy'dan (Fenerbahçe) oluşan kadrosuyla çıktı. Kelle İbrahim (Altınordu) ise, sonradan oyuna girdi.

Romanya karşısında 25. dakikada Ganze attığı golle 1-0 yenik duruma düşen Millilerimiz, Zeki Rıza Sporel'in 32 ve 50'nci dakikalarda karşılık verdiği iki golle öne geçmeyi başardı. Romanya adına 67. dakikada Triç I'in ayağından gelen ikinci golle karşılaşma 2-2 berabere bitti.

Aynı zamanda Romanya'ya 2 gol atan Zeki Rıza Sporel, A Milli Takım'ın ilk golünü atarak tarihe geçen futbolcu oldu.

EN ÇOK MAÇI DA ONLARLA YAPTIK

Öte yandan Millî Takımımızın tarihteki ilk rakibi olan Romanya, bugüne kadar en çok maç yaptığımız takım unvanını da taşıyor. 26 Ekim 1923 günü, yani Cumhuriyetin ilânından üç gün önce İstanbul'da oynanan ve 2-2 biten maçla başlayan rekabette 23 maç geride kaldı. 4 kez yendiğimiz Romenlere 12 kez yenildik, attığımız 23 gole karşılık 46 gol yedik.


Bunları da Beğenebilirsiniz