« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Milli maçlar İstanbul'da oynanmasın

Almanya ve Azerbaycan karşılaşmalarında yaşanan olumsuzluklar yeni bir tartışmayı beraberinde getirdi. Bazı taraftarlarla sorun yaşayan Volkan Demirel, “Çözüm milli maçları Anadolu’da oynamak” dedi.

Ahmet ERCANLAR
SON GÜNCELLEME

Seyirci destek mi, yoksa köstek mi oluyor?

TÜRKİYE’nin 2012 Avrupa Şampiyonası elemelerinde play-off’a yükselmesi ülkemizi mutlu ederken, Almanya ve Azerbaycan maçlarında tribünlere milli takım forması yerine kulüp takımlarının formasıyla gelenler herkesi düşündürdü. Bu karşılaşmalarda bir kez daha futbolumuzun en büyük problemlerinden biri olan Milli Takım taraftarlığının olmaması ve tribünlerdeki kulüp hegemonyası dikkatlerden kaçmadı.

Milli futbolcularımızın bir kısmı da bu nedenle büyük sıkıntılar yaşadı. Özellikle Almanya maçında kulüp taraftarlarının çoğunlukta olması ve kendi takım futbolcularına daha fazla ilgi gösterip başka kulüplerde oynayan oyuncuları ıslıklamaları pekçok medya kuruluşuna haber olurken, gelecek için ne gibi önlemler alınacağını da merakla beklememize yol açtı...

Bu konuyu sormak için aradığımız Fenerbahçe file bekçisi Volkan Demirel düşüncelerini, aslında bize her şeyin özetini veren sözlerle ifade etti: “Türk Telekom Arena, Şükrü Saracoğlu ya da İnönü Stadı’nın hangisinde oynadığımız çok fazla önemli değil. Nerede oynarsak oynayalım hep aynı sıkıntıyı çekiyoruz. En iyi çözüm, milli maçlarımızı Anadolu’da yapmak.”

Volkan: Beni tribüne çağırmadılar

ALMANYA maçında yaşanan tartışmaya da açıklık getiren Volkan Demirel, karşılaşma başından itibaren kale arkasındaki bir grubun kendilerine küfür ettiklerini dile getirerek “Bir gazetede beni tribünlere çağırdıkları ve tribüne gitmediğim için ıslıkladıklarını söylemişler. Ama ben tribüne gittim. Bahsedilen tribünden ise beni çağırmadılar. Çağırsalardı giderdim. Ayrıca bana kimse “şikeci” diye bağırmadı. Tüm takıma küfrettiler. Hatta bir ara küfürlerden konsantrasyonum bozuldu ve topu yanlışlıkla taca attım” ifadelerini kullandı. Bizim tersimize İngiltere, İsveç, Almanya, Hollanda ve Brezilya gibi ülkelerde ise milli takım taraftarlığı son derece yaygın ve maçlarında kulüp takımlarından çok farklı bir kitleye sahipler. Milli maç izleme kültürümüzde değişiklik yapmak istiyorsak örnek olarak bu ülkelere bakabiliriz.

Dünyada milli takım taraftarlığı var

ÖZELLİKLE Hollanda taraftarları, dünyanın en iyi milli takım seyircisi olarak gösteriliyor. Bu ülkede Ajax ve Feyenoord seyircisinin zaman zaman cinayet işleyecek kadar birbirlerinden nefret etmesine rağmen milli takım söz konusu olunca akan sular duruyor ve hepsi tek yumruk oluyorlar. Tüm tribünler turuncu giyerek stadyuma geliyor ve ülkelerinin milli takımını koşulsuz destekliyorlar. Kesinlikle milli takım forması dışında herhangi bir kulüp forması giymiyorlar.
Yine Hollanda gibi milli takım taraftarlığının çok yaygın olduğu ülkelerden biri de Brezilya. Bu ülkede de milli takım her şeyin üzerinde tutuluyor. Sambacıların maçlarında tek tip formalarla sapsarı tribünleri görmek alışılageldik bir görüntü.

Alışık olduğumuz yerde oynansın/ İbrahim TORAMAN

TAKIMI en iyi şekilde destekleyecek statta oynanması ülke menfaatinedir. Milli maçlar tüm oyuncuların alışık olduğu statlarda oynanırsa verim alınır.

Anadolu milli takıma aç/Serkan Balcı

VOLKAN haklı. Anadolu’da futbola ve ay yıldızlı takıma karşı inanılmaz sevgi seli var. Futbol açlığı olan taraftarlar karşısında oynanması heyecan verir.

Konsantrasyon kaybı oluyor/ Hamit ALTINTOP

MİLLİ Takım oyuncusu kendi taraftarı tarafından protesto edilirse konsantrasyon kaybı olur. Anadolu’da futbol ateşi olan kentlerde oynanabilir.


Bunları da Beğenebilirsiniz