« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Milli kayakçının parmak ısırtan başarısı

İsviçre'de düzenlenecek Dünya Kayak Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil edecek olan Adem Bozkır, farklı spor branşlarındaki faaliyetleriyle de dikkati çekiyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Voleybolda antrenörlük sertifikası bulunan Adem Bozkır, aynı zamanda voleybol liglerinde hakemlik yapıyor. Ayrıca yüzme ve masa tenisinde de lisanslı sporcu olan Adem Bozkır, bu branşlarla birlikte yürüttüğü kayakta da Milli Takım'da yer alıyor. 2 hafta önce Erzurum'da düzenlenen kayak yarışmasında gümüş madalya kazanan Bozkır, Şubat ayında İsviçre'de düzenlenecek Dünya Şampiyonası'ndan da madalyayla dönmeyi hedefliyor.

Van'da, 23 Ekim ve 9 Kasım'da meydana gelen iki depremi de yaşayan Adem Bozkır, yaşadığı deprem stresi ve sıkıntılarına rağmen 10-12 Ocak'ta Erzurum'da düzenlenen Türkiye Kayak Şampiyonası'nda Kuzey Alp Disiplini atlama kategorisinde Türkiye ikincisi oldu. Aynı başarıyı Dünya Şampiyonası'nda da elde etmek isteyen genç sporcu, Abalı Kayak Merkezi'nde antrenmanlarını sürdürüyor.

AA Muhabirine açıklama yapan Bozkır, bütün spor dallarına ilgi duyduğunu, ancak en çok kayağı sevdiğini söyledi.

Her çocuk gibi kendisinin çocukluk yıllarında mahalle aralarında arkadaşlarıyla tahta kızaklarla kaydığını dile getiren Bozkır, ancak kayaktaki bu başarının lisedeki Beden Eğitim Öğretmeni Fahri Güldal'ın büyük emeğinin olduğunu söyledi. Erzurum'da düzenlenen Türkiye Kayak Şampiyonası'nda Kuzey Alp Disiplin Atlama kategorisinde 113 metre atlayarak Türkiye ikincisi olduğunu hatırlatan Bozkır, şunları kaydetti:
“Van'da iki depremi yaşadım. Herkes gibi bende bu depremlerden çok etkilendim. İş yoğunluğundan ve kar yağışı olmadığından antrenmansız olarak Erzurum'a gittim. Yarışmadan önce 2 saatlik bir antrenman imkanı buldum. Buna rağmen aldığım dereceyi önemsiyorum. Bu başarıyı Şubat ayında İsviçre'de yapılacak Dünya Şampiyonası'nda da dereceye girerek taçladırmak istiyorum. Yıllardır dünya şampiyonasına katılma hayalim vardı. Şimdi bu imkanı yakaladım. Bunu en iyi şekilde değerlendirmek istiyorum. Geçen hafta Van'da etkili olan kar yağışından sonra kentteki kayak merkezi sezonu açtı. Memur olduğum için ancak hafta sonu gelip burada dünya şampiyonasına hazırlanıyorum. Amacım Türkiye'yi en iyi şekilde temsil ederek yeni bir madalyayla dönerek Van'ın ve Türkiye'nin yeni umudu olmaktır.”

Halen Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi Öğretmenliği 2. sınıf öğrencisi olan Bozkır, aynı zamanda Basın İlan Kurumu Van Şubesi'nde ilan memuru olarak görev yapıyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz