Gündem Haberleri

  Milli ’Kasırga’ ile tören geçişi

  Hürriyet Haber
  31.08.2006 - 01:43 | Son Güncelleme:

  30 Ağustos Zafer Bayramı, dün düzenlenen coşkulu törenlerle tüm yurtta, KKTC’de ve dış temsilciliklerde kutlanırken, Ortadoğu’daki savaşın taraflarını, Ankara’da aynı locada bir araya getirdi.

  30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla dün ilk tören, Anıtkabir’de düzenlendi. Büyükanıt, Anıtkabir Özel Defteri’ne, "TSK, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye Cumhuriyeti’ni, temel niteliklerini, kutsal vatanımızın bölünmez bütünlüğünü ve ulusal menfaatlerimizi koruma ve kollama kararlılığındadır" diye yazdı. Büyükanıt ile kuvvet komutanları, daha sonra Genelkurmay Başkanlığı Karargáhı Şeref Salonunda düzenlenen törende, TSK’nın yeni komuta kademesi olarak tebrikleri kabul ettiler. Şeref salonu girişinde, yeniçeri kıyafeti giymiş bir asker nöbet tuttu.

  GÖRKEMLİ TÖREN

  Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen tören ise Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in şeref tribünündeki yerini alması ile başladı. Cumhurbaşkanını ve eşi Semra Sezer’i, tören alanına gelişinde Büyükanıt ve eşi Filiz Büyükanıt karşıladı. Sezer’den önce şeref tribününe gelen Başbakan Tayyip Erdoğan da bütün protokolün elini sıktı. Büyükanıt, Genelkurmay Başkanı olarak ilk kez onur taburunu selamladı, askerlerin ve yurttaşların bayramını kutladı. Vatandaşlar, Büyükanıt’a alkışlı sevgi gösterilerinde bulundular.

  Tören sonunda Cumhurbaşkanı ve eşi, Arınç, Erdoğan, Büyükanıt ve eşi Filiz Büyükanıt ile öteki üst devlet yetkililerinin elini sıkarak vedalaştı. Başbakan Erdoğan ile Büyükanıt, törenden ayrılırken kısa bir süre ayakta sohbet etti.

  ÇOK NAMLULU ROKET

  Topçu taburu ile tank taburu görev kuvveti ve mekanize piyade bölüğünün geçişi sırasında anonslarda, "milli imkanlarla geliştirildiği" ifade edilen "kasırga" adlı çok namlulu roket sistemi de ilk kez geçiş töreninde yerini aldı. Türk yıldızlarının nefes kesen gösterileri de coşkulu alkışlarla izlendi. Al bayrak renginde paraşütleriyle paraşütçüler de başarılı ve güzel bir gösteri atlayışı gerçekleştirdiler. Özel Kuvvetler Komutanlığı komandolarının helikopterli gösterisi de nefes kesen örneklerden biri oldu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı